четвер, 02 березня 2006 19:45

Кишенькарі "працюють" у маршрутках і біля банкоматів

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Минулого понеділка у 21-річного студента п"ятого курсу журналістики Львівського університету Михайла Лущака із задньої кишені витягли гаманець. Він їхав у маршрутці, коли хтось закричав: "Мобілку вкрали!".

За мить на вулицю вивели "крадія" і демонстративно надавали стусанів. Люди з полегшенням зітхнули й розслабилися. До наступної зупинки спритники почистили кишені кількох пасажирів.

Заступник начальника управління карного розшуку Львівського облуправління міліції 35-річний Андрій Кулинич каже, що сучасні кишенькові злодії давно полишили старе "місце роботи" — трамваї та тролейбуси — й перебралися в маршрутки. У маршрутках їздять заможніші пасажири.

У кишенькові крадії йдуть здебільшого звільнені з тюрми чи наркомани. Останні заради чергової дози готові на все:

— Вони працюють групами із двох-трьох осіб. Зазвичай двоє притискають жертву, третій тим часом обчищає кишені, — каже Андрій Кулинич.

Зазвичай двоє притискають жертву, третій тим часом обчищає кишені

Обкрадений студент Михайло Лущак навіть не писав заяву до міліції. Якщо злодіїв знайдуть, суворе покарання їм не загрожує. Нещодавно Верховна Рада прийняла зміни до Кримінального кодексу. Тепер до кримінальної відповідальності притягають лише крадіїв, які поцупили за один раз більш ніж 530 грн. У решті випадків їх притягають лише до адміністративного покарання.

— Я двояко ставлюся до нововведення. З одного боку, погоджуюся, що за малі суми не варто ламати молодим людям долі. Були випадки, коли за вкрадених 100 гривень давали чотири роки, а за вбивство — сім. Проте, з другого боку, уявіть: у нас є люди, які заробляють по 400 гривень на місяць. Кишеньковий злодій може це вкрасти за раз, — каже Кулинич.

Із прийняттям нового закону "схудла" статистика притягнення кишенькарів до кримінальної відповідальності. Виходить, затримують їх так само, як і колись, а показники свідчать, що злочинність падає.

— А на мою думку, карати треба всіх — головне не сума, а умисел! Якщо злочинець цупить гаманець, то не знає скільки там грошей — копійка чи сто тисяч, — говорить про відповідальність злодіїв начальник управління карного розшуку УМВС у Львівській області Олександр Синявський, 45 років.

Усього кишенькарів на Львівщині близько 100. Більшість із них оперативники знають в обличчя. Тому вони "гастролюють" в інших областях. До нас натомість приїздять "артисти за обміном". Трапляється, що львівські "спеціалісти" їздять і за кордон. Але там вони найчастіше обкрадають українців. Бо лише українці носять при собі готівку. Іноземці розраховуються пластиковими картками.

Способи крадіжок постійно вдосконалюються. Останнім часом злочинці оволоділи новим прийомом — біля банкоматів підглядають коди банківських карток і "пасуть" жертву, поки не почистять кишені.

Чи є спосіб запобігати кишеньковим крадіжкам? Специ радять людям не спокушати кишенькарів своєю наївністю: не тримати гаманці на видноті, ховати гроші у важкодоступні кишені. І навіть не демонструвати поведінкою, що "багатий" — отримав зарплату. Бо "лоха з грішми" злочинці бачать за кілометр.

— Приїхав якось до мене родич із Фінляндії. Каже, відведи мене на базар, бо в нас такого немає, — пригадує Андрій Кулинич. — Відвів його на "Добробут". Той розглядав товар, а я відлучився. Уявіть, як іноземці звикли поводитися: іде з пляшкою пива, поважно роззирається по боках. Зрозуміло, що кишенькарі "просікли", що то іноземець і має чимало грошей. Посповзалися навколо і вже почали готуватися до нападу. Коли прийшов я, вони, впізнавши мене, моментально розбіглися.

Довести факт крадіжки з кишені важко — треба впіймати злодія на гарячому. Але це можливо. Міліціонери наголошують, що їм було б легше, якби люди помагали затримувати кишенькарів. Олександр Синявський наголошує, що не слід боятися зловмисників. Якщо ви стали свідком крадіжки в маршрутному таксі, то здіймайте одразу галас. Навіть якщо міліціонери вчасно не нагодяться, кишенькар стовідсотково кине свої трофеї, боятиметься ризикувати.





Відомі львівські злодії

Знаним львівським кишенькарем був чоловік на прізвисько Змєй. Він "працював" до 70-річного віку. Діяв чисто. Міліціонери знали його в обличчя, проте затримати не могли. Кілька років тому Змєй помер.

Кишенькареві на прізвисько Шиломбритий нині близько 40 років. Він один із небагатьох злодіїв, хто керується  кримінальним етикетом колишніх часів. Працює чисто, викликає повагу колег і своїх опонентів — міліціонерів. У минулому був засуджений. Уперто продовжує "творчу кар"єру".

Як уберегтися від кишенькарів

Якщо при вас велика сума, розіпхайте гроші по всіх кишенях.
Ніколи не тримайте гаманця в задній кишені.
Ніколи не тримайте гаманця в бокових кишеньках торбинок — їх часто прорізають.
Ніколи не носіть торбинки позад себе.
Якщо ви отримали зарплатню, довезіть її додому на таксі.

Крадії бувають ширмачі та щипачі

Кишенькові злодії діляться на ширмачів та щипачів. Перші чистять кишені, прикриваючи свою руку кульком чи піджаком. Ширмачі деколи виглядають знервованими, вдають хворих — постійно трусяться, щоб ви не зважали на його рухи.
Щипачі чистять кишені двома пальцями. Вирахувати їх доволі складно. Вони часто "труться" об жінок, прикидаючись "зайчиками" — приворожують жінок своїм шармом. Злодій може дивитися пильно у ваші очі, всміхатися, знайомитися, а рукою тим часом витягати вашу зарплату.

Зараз ви читаєте новину «Кишенькарі "працюють" у маршрутках і біля банкоматів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути