Ексклюзиви
четвер, 01 жовтня 2009 17:50

Фізрук Іван Горганюк розпочав власну справу

Автор: фото: Олександра ЛІСКОНОГ
  Вчитель Іван Горганюк із племінником Миколою на торішньому перед-великодньому ярмарку в Космачі Косівського району на Івано-Франківщині прихвалюють свій крам
Вчитель Іван Горганюк із племінником Миколою на торішньому перед-великодньому ярмарку в Космачі Косівського району на Івано-Франківщині прихвалюють свій крам

"Читала, що через пенсіонерів молоді не працюють. Але мене ніхто не жене. Беріть на моє місце любого молодого. Так ніхто не з"являється", — каже львів"янка Марія Свистунова, 71 рік. Із 1959 року вона викладає російську мову і літературу у школі N35. З 26 вчителів більше половини тут — пенсіонери.

37% учителям львівських шкіл понад 55 років. Але є проблема працевлаштування молодих спеціалістів.

— Для мене найстрашніше — залишитися без роботи. Як це так, без дітей? — запевняє вчителька початкових класів цієї ж школи Валентина Терещенко, 68 років. Має педагогічний стаж майже 35 років. — Раніше був вищий авторитет учителя. Бо більшість батьків не мала вищої освіти, багато хто обходився і без середньої. Тому діти розуміли, що школа — це щось святе і серйозне.

— Валентина Григорівна і Марія Ярославівна — це ті вчителі, яких я не відпускала б ще по 20 років, аби тільки мали сили, — каже директор закладу 55-річна Лариса Корнійчук. — Але більшість викладачів-пенсіонерів — це зайвий баланс. Через значну різницю у віці їм важко налагодити контакт із дітьми. Старша людина ніколи не зрозуміє, чому в дитини сережка в носі або з-під светра виглядають навушники. А отже, і нормально не пояснить, чому на уроках цього потрібно позбутися. Можуть школяра й обізвати, якщо щось не так. Дітей далі вчать за конспектами, які писали ще у 1960-ті, нових програм уникають. Але йти з роботи не збираються. Отримують пенсію, тут ще гроші капають — чом би й ні?

Лариса Петрівна вважає, вчителі-пенсіонери — це неосновна проблема того, що до шкіл не йде працювати молодь. Каже, молодих не змусиш учителювати за символічну зарплату.

— Молоді в школі на довго не затримуються. Попрацюють трохи і йдуть у бізнес чи ще кудись, де платять нормально, — переконана вчителька історії Галина Гаврикова, 61 рік.

У школах інших областей Західної України теж працює багато пенсіонерів.

37 відсоткам учителів львівських шкіл понад 55 років

В Івано-Франківській області 18% педагогам за 55 років.

Фізрук 27-річний Іван Горганюк із села Космач Косівського району закінчив Прикарпатський університет ім. Стефаника три роки тому. За направленням поїхав у рідне село. Але вакансії у місцевих школах не було.

— Там є багато вчителів старшого віку. Та вони зі школи не підуть. Бо що їм на одну пенсію жити, — каже він.

Іван розпочав власну справу — робить на замовлення гуцульські капелюхи кресані. Продає їх по 350 грн.

— Дружина викладає у школі фізику та інформатику. Заробляє більше тисячі. Хіба то гроші? То вечорами вишиває сорочки й гачі (чоловічі штани. — "ГПУ"), — розповідає. — Клієнти самі до нас за сувенірами приїжджають. Ось так і виживаємо.

На Волині молодим спеціалістам теж складно влаштуватися. В області 12% педагогів пенсійного віку.

— Спочатку пробувала знайти роботу. Походила по луцьких школах, але там сказали, що вчителів вистачає, — каже 23-річна Анна Панечко, фахівець німецької мови. Закінчила Волинський університет ім. Лесі Українки. — Директори зізнаються, що є багато пенсіонерів, але вони звільнятися не хочуть. Пробую через управління освіти влаштуватися.

Микола Луцан учителює 63 роки

79-річний Микола Луцан — найстаріший учитель Західної України. Він 63 роки викладає українську мову й літературу в Липівській школі Тисменицького району на Івано-Франківщині. Має нагрудний знак "Відмінник освіти України".

— Микола Васильович — наше світило, — каже директор школи Марія Олексик, 58 років.  — Він ніколи не нервується, все роз"яснить, спокійний, врівноважений, добрий. Ще й зараз організовує туристичні поїздки, от недавно повіз усю школу до Крехова.

— Розумієте, я залишився сам, дружину похоронив три роки тому. Сидіти в хаті цілими днями для мене нестерпно, — розповідає Микола Васильович. — А тут колектив, діти, вчителі, яких я колись вчив. Працюю не заради грошей, в мене зарплата мізерна — трохи більше 500 гривень, бо маю тільки п"ять уроків. Мені пенсії вистачає — 1248 гривень. Якщо побачу, що займаю місце молодих спеціалістів, — одразу вступлюся.

Зараз ви читаєте новину «Фізрук Іван Горганюк розпочав власну справу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути