Через сильні дощі зсувається ґрунт в урочищі Толока в селі Лісники біля Бережан на Тернопільщині. Земля з гори з"їхала на 25 см у радіусі 150 м.
Лісники розміщені за 7 км від райцентру. Населення близько 700 людей. Від зсуву постраждав одноповерховий цегляний будинок 70-річного Ігоря Захарківа.
Дім на околиці села, за 10 м від краю урочища. Вкрився тріщинами. Бетонний підмосток здувся і порепався. Пліт з"їхав на кілька метрів, майже впритул до приміщення. Між дорогою і хатою утворилася яма 4 м завширшки і 6 завдовжки. Проїжджа частина вся в тріщинах.
— Ту підмостку тільки во минулого року залив. Не дай Бог, ті ґрунтові води ще фундамент підмиють. Хата впаде! — каже господар. — Були начальники і з району, і з області. Кажуть, нема грошей, нічим помогти не можемо. Дали во з міської ради трактор і самосвал, щоб землю відкопувати. 30 літрів солярки мусив купити, 220 гривень заплатив. Ще 300 за нову водяну трубу віддав, бо стару в трьох місцях порвало.
Перші ознаки зсуву чоловік помітив ще на Зелені свята, 23 травня.
— Вийшов, дивлюся, газовий лічильник аж горизонтально висить. Глянув на гору, а земля зрушилася. За тиждень у хаті появилися тріщини. А пару днів тому ще й газову трубу прорвало. Районні спеціалісти поставили заглушки і на газову, і на водну.
Комісія порадила Захарківу з дружиною Ганною, 62 роки, тимчасово переселитися в гуртожиток "Маневрений фонд" у Бережанах. Подружжя відмовилося. Кажуть, там немає газу і води. Ночують у дочки, а вдень знову повертаються додому.
Треба укріплювати гору — забити сваї через кожні 1,2 метра
— Тут і худобу маю у хліві — корову, курей. Як то все лишати? — махає рукою Ігор Іванович.
Вирішувати проблему Лісників зобов"язали Бережанську міськраду.
— Ми надіялися, що гроші з обласного бюджету виділять. Але сказали, що то наша компетенція. Нового житла в місті нема, тож намагаємося спасти будинок Захарківа. Треба укріплювати гору — забити сваї через кожні 1,2 метра, — говорить заступник міського голови Бережан Олег Валов, 32 роки. — Роботи по укріпленню гори близько 450 тисяч гривень коштують, проектна документація — ще 10 відсотків від того. Методом просьб і переговорів стараємося вирішити проблему.
Техніка від міськради працювала два дні — 4 і 7 червня. Потім машини забрали.
Схожа проблема в селі Тисів Болехівської міськради на Івано-Франківщині. Там гора Коста зсувається на дорогу та обійстя 250 місцевих.
— У травні дощ лив, гору зсунуло на дорогу. Ми тоді цілу ніч не спали, оділися, документи наготували, дітей коло себе — і хотіли тікати. Але насипи перекрили нам дорогу, — розказує Олександра Гончар, 45 років, із Тисова. — Тиждень так сиділи — ні до аптеки, ні до магазину. Аж доки КамАЗи купи землі не розчистили.
Тисівці бояться затяжного дощу. Тоді знову зсунеться гора. Якщо перекриє місцеву річку, майже 80 хат може затопити. Треба укріпляти гору — бурити землю, забивати величезні палі та споруджувати зміцнювальну стінку. Кошторис таких робіт — майже 3,5 млн грн.
У Західній Україні зсуви виникають насамперед через перезволоження ґрунту опадами. Найбільше вони загрожують Івано-Франківщині, Закарпаттю, Тернопільщині та Буковині. У Чернівецькій області є понад 1600 зсувонебезпечних ділянок, 90 з них активні. Два тижні тому зсунулася земля на вул. Барбюса в Чернівцях і в селі Чорногузи Вижницького району. Ніхто не постраждав.
Коментарі
1