У селищі Мельниця-Подільська Борщівського району Тернопільщини через зсуви ґрунтів пошкоджено 10 хат. У будь-який момент будинки можуть обвалитися.
Мельниця-Подільська за 140 км від Тернополя.
Після зливних дощів минулого літа у центральній частині селища потріскала земля, а у вересні відбувся зсув на 1,5 км. Найбільше постраждала вул. Соломії Крушельницької.
Замість дороги тут — суцільні обвали. Спуски круті. За 10 м від будинків — провалля.
— За одну ніч земля у долину з"їхала, все плило на очах. Боялася з хати вийти. Думала, як ще трохи дощу, то і дім у тому яру опиниться. Від тих зсувів моя хата потріскала. Цемент на підлозі здувався, двері вхідні перекосило. Картоплі із підвалу дістати не годна, бо завалитися може в любу хвилину, — бідкається 50-річна Ольга Гуменюк.
Жінка безробітна. Залишилася жити в аварійному помешканні, бо не має куди йти. Донька вийшла заміж у сусіднє село Урожайне, у них велика сім"я. Сусідка Гуменюк — 57-річна Ольга Закордонська із чоловіком тепер живуть із сім"єю доньки, у якої двоє дітей.
— Навіть меблів забрати не можемо. Не під"їдеш сюди ні машиною, ні фурою, — веде до своєї хати Закордонська. Через усю стелю в кімнаті проходить тріщина, стіна від підлоги відійшла на 10 см.
39-річна Ольга Веретянна каже, що забрала маму у свою хату в іншому кінці Мельниці-Подільської. Так само зробила і 54-річна Дарія Переверзєва.
На випадок нових злив місцева влада уже домовилася про тимчасове разміщення жителів у лікарні та будинку престарілих.
— Але ті 10 кімнат проблеми не вирішують. Я звертався в район і область. Пропонував нові будинки поставити чи хоч би один багатоквартирний. Але сказали, що план на хату тепер дорогий, процес той затяжний. Легше знайти готові хати постраждалим. Та у нас нема скільки вільних хат, — пояснює селищний голова Володимир Боднарчук, 41 рік.
У травні до Мельниці-Подільської приїжджав губернатор Юрій Чижмарь, 34 роки.
— Казав, що виділить із обласного бюджету 250 тисяч гривень, щоб хоч на три нові хати вистачило. Але продавці, як це почули, то вже доми не у 80 тисяч гривень цінять, а у 180, — продовжує селищний голова. — Ми порахували, що на відселення треба не менш як 500 тисяч гривень.
Щоб уникнути нових зсувів, треба зробити відведення стічних і підшкірних вод у селищі. Голова райдержадміністрації Іван Чепесюк пообіцяв виділити 45 тис. грн на проектно-кошторисну документацію. Проте це рішення ще має затвердити сесія райради.
Спеціальні комісії оцінили вартість хат над зсувами у 20–80 тис. грн. Шість сімей згодні на компенсацію, решта потребує житла.
Коментарі