— 25 травня я зустрівся з Юлією Тимошенко. Вона мені подякувала за плідну роботу. Казала, що тепер свої можливості треба показувати в інших областях. Я відповів, що не бачу себе на іншому місці. Моє життя у Львові: діти, внуки. Тут маю квартиру. Якщо переберуся до столиці, то поселюся у готелі "Київ". У мене вже не той вік. Наступного дня вийшла постанова про моє звільнення за власним бажанням, — скаржиться 47-річний Іван Денькович, колишній голова львівської обласної організації "Батьківщина".
Він сім років очолював цю організацію. Через кілька днів після звільнення заявив про свій вихід з "Батьківщини" і різко розкритикував її лідера Юлію Тимошенко.
Зустрічаємося з Іваном Васильовичем у кафе "Глорія Джинс Кофе" неподалік готелю "Жорж" в центрі Львова. Депутат замовляє каву та апельсинові соки-фреш.
Ви були палким прихильником Блоку Юлії Тимошенко. Раптом почали критикувати членів обласного осередку.
— Процес критики розпочався рік тому. Деякі члени БЮТу — депутати в обласній та міській раді — почали перевищувати свої повноваження. Точкою кипіння стало, коли у червні група депутатів звільнила Людмилу Козак з посади заступника голови облради. Вона ж щиро віддана партії. Тепер таких мало. Більшість представників усі питання вирішують тільки методом грошей. У львівській "Батьківщині" утворився мафіозний клан, який всім заправляє.
Хто входить до цього клану?
— Основна роль припадає Ярославу Дубневичу (депутат-"бютівець", має аграрний бізнес. — "ГПУ"). Він себе оточив купкою партійців, яких купив за декілька сотень доларів. У певний час вклав у партійну організацію деяку суму грошей. Тепер настала пора повертати борги — йому віддали "Батьківщину". От він і заробляє на цьому капітал.
Які гроші "крутяться" серед депутатів?
— За вирішення одного якось питання можуть вимагати 50 і 100, і 200 тисяч гривень. Вони намагаються здерти гроші зі всіх. Вимагають плати з підприємців, які створюють робочі місця, платять у бюджет податки. Часто беруться вирішувати майнові питання. За кожен квадратний метр орендованого приміщення вимагають певну мзду. Сільський голова з кожного гектара землі платить їм 10 відсотків данини. Така ж ситуація і в міській раді. Це відбувається не лише в БЮТі, а й у "Нашій Україні", "Порі", "Свободі" та інших осередках партій. Прикро, що про це знають і міський голова Львова, і голова обласної ради, але не реагують.
Як виглядають ці корупційні схеми?
— Наведу приклад: людині потрібно вирішити якесь питання — зробити водовідвід чи взяти в оренду кар"єр. Вона зі всіма необхідними документами звертається до певної комісії — земельної, майнової, екологічної. Без грошей її папери будуть лежати довго і нудно. Між комісією та тією людиною є певні посередники. Ці хлопці самі виходять на підприємця та пропонують за певну винагороду вирішити його питання. Отримані кошти ділять між членами комісії та членами фракції, якусь частинку залишають собі. Або ж така схема відкатів. З міського чи обласного бюджету виділяють кошти, наприклад, на потреби села. Сільський голова із тієї суми мусить віддати 10 відсотків депутатам. Інакше село не отримає тих коштів. Таке відбувається з ремонтом доріг, освітою, облаштуванням шкіл.
Моя дружина займається продуктами на Привокзальному ринку
Ви пропонували голові обласної ради Мирославу Сенику піти у відставку. Депутати діляться з ним хабарами?
— Із Сеником не діляться. За вирішення певного економічного питання голосує більшість депутатів, тому голова не може на щось вплинути. Але Сеник добре знає, що наші депутати активно голосують лише за те, з чого матимуть зиск. Згадайте, як мляво голосували за відставку Горбаля або проти підписання угоди про Чорноморський флот. З політичних питань користь не велика — навіщо перейматися? Що повинен зробити Сеник? Звільнити своїх заступників, які це покривають. То не входить в його повноваження, тому треба піти самому. Тоді автоматично звільняють його команду. Це було би чесно перед громадою Львівщини. Але, видно, він цим сильно не переймається.
Депутати якої фракції — найгірші?
— У кожній фракції є багато непорядних людей. Вони ігнорують сесії, працюють за відкати.
Ви робите такі різкі заяви. Вам не погрожували?
— Ні. А чого погрожувати? Я говорю чисту правду. Навіть не намагалися домовитися.
Вас називають проектом Партії регіонів.
— Ці слухи розпускають мої противники, які не знають, як мене побороти. Я ніколи не був у Партії регіонів. Але не буду зарікатися. У мене до цієї партії двояке ставлення. З одного боку, там є дисципліна, взаємоповага та взаємовиручка. З другого — сумнівна біографія Януковича.
На посаді голови "Батьківщини" ви брали хабарі?
— Чесно кажучи, мені їх пропонували. Коли стояло питання комусь бідному допомогти без грошей, тоді зверталися завжди до мене. Я тоді казав депутатам: "Давайте допоможемо тій людині, а я допоможу вам".
Вашій родині належать дорогі машини, нерухомість, магазини. Звідки це у вас?
— Моя дружина давно має власний бізнес. Почала у період перебудови, коли її звільнили з роботи. Займається продуктами на Привокзальному ринку. Вона встає о шостій ранку і йде на роботу. Повертається пізно ввечері. Звідти і "лексус" з"явився. Це її машина, я власної не маю. Донька їздить на "шкоді". Маємо особняк. Він, правда, тещі, але, оскільки моя дружина — одна донька, то рахуємо його нашим.
Зараз що робите?
— Я є депутатом Верховної Ради. Три дні тому повернувся з відпочинку в Туреччині. Їздив з дружиною, взяли онука. Відпустка за кордоном обходиться дешевше, ніж у Криму. Мені, як депутату, виділяють кошти на відпочинок. Відпочивати — це святе. Навіть коли працював у школі вчителем, влітку завжди кудись вибиралися із сім"єю.
Коментарі