60-річний нобелівський лауреат Аарон Чехановер прилетів в Україну на 12 міжнародний конгрес по дріжджах. Він читатиме вступну доповідь. Його запросив львівський вчений Андрій Сибірний, 59 років. До цього науковці майже рік спілкувалися через Інтернет.
- Конгрес проходитиме у Києві, а до Львова Аарон прилетів на кілька днів, як турист, - повідомляє Андрій Андрійович. - Він уперше в Україні, та й взагалі на території колишнього союзу. Вже познайомився з євреями, які живуть у нашому місті, ходив на службу до синагоги.
Чехановер зупинився у Швецарському готелі на вул. Князя Романа. В суботу зранку з науковцями вдається зустрітися в Інституті біології клітини, який очолює Сибірний.
- Я не роздумував, чи їхати в Україну, - каже А. Чехановер. - Наука - це найблагородна діяльність людини, вона об"єднує представників різних рас, віросповідань. Поки що мені все подобається.
- А Львів?
- Очевидно, що місто динамічно розвивається. І те, що є сьогодні, краще, ніж було вчора.
Аарон Чехановер родом із Ізраїля. Народився у сім"ї вчительки англійської мови та юриста. Вивчав медицину в Єврейському університеті в Єрусалимі.
- У батьків була мета - дати нам із братом хорошу освіту, я отримав - медичну, а брат - юридичну, - веде далі Чехановер. - І хоч ми росли у сім"ї зі скромним достатком, у нас вдома завжди було більше книг, ніж їжі. А після служби в армії я вирішив, що займатимуся наукою. Працював в одній з лабораторій у США, потім повернувся на батьківщину. У Технічному університеті в місті Хайфа заснував власну лабораторію. Про свої 60 років я вам переповів за 10 хвилин.
Нобелівську премію з хімії Аарон Чехановер отримав 2004 року. Ще з двома науковцями Авраамом Гершко та Ірвіном Роуз вони відкрили систему, за якою клітина розпізнає, вишуковує і знищує погані білки. Це відкриття дозволило дослідити, яке саме з порушень у системі веде до таких хвороб як Альцгеймера, Паркінсона та раку. На основі цього фармацевти вже розробили протираковий препарат "Велкей".
- Він викликає програмовану смерть ракової клітини, - пояснює науковець. - Але це не універсальний препарат, він діє лише на певний вид ракових клітин.
Аарон Чехановер працював над своїм проектом 20 років.
- Серцевина відкриття стала зрозумілою за три роки, з 1979 по 1981 роки, - додає Аарон Чехановер. - Потім 10 довгих років переконували наукову громадськість, що це дійсно щось нове. Для цього я виступав із доповідями, друкував статті у наукових журналах.
Про те, що Аарон став лауреатом Нобелівської премії, йому повідомили по телефону.
- За дві секунди я вже знав, що отримаю премію. Це був великий сюрприз, бо витоку інформації немає, все тримається у великій таємниці, - згадує науковець. - Нобелівська премія - це вершина тих нагород, які посипалися на нас. 1 мільйон 360 тисяч американських доларів ми поділили на три рівні частини.
Науковці провели у Швеції, де проходить церемонія вручення Нобелівської премії, вісім днів.
- До нас ставилися з повагою, ми зустрічалися з членами королівської родини, читали лекції, давали інтерв"ю, - розповідає Чехановер. - Але найбільше мені запам"ятався момент, коли під час церемонії підійшов швед. Він дякував за своє врятоване життя саме завдяки нашому відкриттю.
Сьогодні Аарон Чехановер живе з смі"єю у Хайфі. Викладає в університеті "Техніон" та продовжує працювати в лабораторії над клітковими механізмами.
- Дружина за освітою медик, очолює відділення геріатрії, а син працює соціальним працівником, - провадить науковець.
Науковець бідкається, що практично не має вільного часу. З України він летить на іншу зустріч до Швеції.
- Люблю читати біографії видатних людей, - завершує розмову. - Зацікавився біографією Мао Цзедуна.
Наступного року в травні Аарон Чехановер знову планує прилетіти в Україну. Науковець хоче відвідати Одесу.
Коментарі