Проведене групою провідних вітчизняних вчених-фінансистів дослідження практики діяльності провідних світових центробанків показало на їх фоні ряд істотних вад у функціонуванні Нацбанку України. Частина результатів дослідження в ході круглого столу "Як посилити прозорість роботи і підзвітність НБУ та Фонду гарантування вкладів суспільству", що відбувся в Києві, представила доктор економічних наук, професор кафедри банківської справи КНЕУ і член Українського товариства фінансових аналітиків Тетяна Унковська.
За її словами, на підставі відкритих джерел керована нею група вчених отримала вкрай невтішні для вітчизняної фінансово-банківської сфери результати.
"Головним фундаментальним механізмом забезпечення незалежності Центробанку є високий рівень прозорості та підзвітності суспільству. Це те, чого не вистачає саме в Україні. Цей принцип задекларований Європейським центробанком, банком Англії, всіма ценробанкамі, які є в світі. І цей фундаментальний інституційний принцип закладений в законодавчих актах, навіть в угодах між центробанками і парламентами", - констатувала експерт.
Як приклад Унковська привела той факт, що існує угода між Європейським центральним банком і Європарламентом, де чітко прописані відповідні механізми подібної підзвітності.
За її висновком подібна підзвітність є всебічною глибокою системою дій і прописана дуже чітко. Експерт зазначила, що в європейських країнах порушити ці правила неможливо, підкресливши, що в об'єднаній Європі дуже строго дотримуються цих принципів. Наприклад, мова йде про щоквартальні звіти голови Європейського центробанку в профільному парламентському комітеті, який займається питаннями функціонування фінансової системи. Крім цього, за її словами, у всіх європейських країнах є багато вимог до центральних банків, що стосуються публікації докладних даних, чого НБУ не робить.
Тому, як констатувала Унковська, саме обговорений в ході круглого столу законопроект про прозорість діяльності НБУ і підвищення його відповідальності перед суспільством має, в першу чергу, відповідну європейську спрямованість.
"Можна вносити додаткові пропозиції в цей документ, який обговорюється, робити зауваження. Але головним трендом даного законопроекту є його європейськість. Ми, як науковці підтримуємо цей законопроект, він є дійсно фундаментальним для українського суспільства", - підсумувала доктор наук Тетяна Унковська.
Круглий стіл був проведений комітетом ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності. У середовищі експертів, банкірів і вчених-фінансистів обговорювалися законопроекти про прозорість діяльності Національного банку України та підвищенні його відповідальності перед суспільством (№5257), а також про внесення змін до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Обговорювані законопроекти були розроблені в рамках реалізації Стратегії розвитку банківської системи 2016-2020 "Синергія розвитку банків та індустріалізації економіки". Стратегія затверджена Комітетом Верховної Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності і рекомендована до роботи Кабміну і Нацбанку.
Коментарі