четвер, 02 березня 2023 22:07

"За ніч могли скинути до 12 бомб" - як жителі Маріуполя виживали у перші тижні війни з РФ

Майже три місяці тривала оборона Маріуполя після початку повномасштабної російської агресії. Під окупацією ворога місто перебуває з 20 травня – після того, як захисники "Азовсталі" виконали наказ вищого командування та склали зброю.

Досі достеменно невідомо, скільки цивільних загинули у місті від російських обстрілів. Ті ж люди, яким вдалося виїхати з Маріуполя після початку великої війни, згадують пережити із жахом.

Однією з тих, хто зустрів у Маріуполі початок війни, стала вчителька 24-річна Юлія Капустенко. До річниці повномасштабної агресії РФ вона згодилася розповісти Gazeta.ua свою історію.

Я народилася у Горлівці. У 2014-му із батьками змушена була тікати з міста. Горлівку окупували влітку 2014-го. Бачили, як на поле завозили "Гради" - поруч із моєю 41-ю школою. Тоді все почало змінюватися – комендантська година, вибухи. Складно було татові, бо він шахтар і працював у Дзержинську (нині Торецьк. – Gazeta.ua). Його могло не бути по три дні вдома і ніхто не знав, чи повернеться.

Автор: Лілія МИЦКО
  24-річна Юлія Капустенко народилася в Горлівці, що зараз знаходиться під російською окупацією. Разом із родиною були змушені виїхати до Бердянська, де жінка закінчила школу й здобула вищу освіту. До повномасштабного вторгнення викладала в Маріуполі історію й мистецтво. Після окупації жила у Коломиї на Івано-Франківщині
24-річна Юлія Капустенко народилася в Горлівці, що зараз знаходиться під російською окупацією. Разом із родиною були змушені виїхати до Бердянська, де жінка закінчила школу й здобула вищу освіту. До повномасштабного вторгнення викладала в Маріуполі історію й мистецтво. Після окупації жила у Коломиї на Івано-Франківщині

У серпні 2014-го ми виїхали на місяць у Бердянськ. Бачили українські прапори та як відзначають свята – ми не знали своїх традицій. Для мене Галичина (після окупації Маріуполя Юлія жила у Коломиї на Івано-Франківщині. – Gazeta.ua) зі своїми традиціями – це незвично. Найбільше здивувало Різдво і колядки, бо ми у школі їх не вчили. Не відчували глибини.

У жовтні 2014 року повернулися в Горлівку. Але там вже було все абсолютно не так. Околиці були розтрощені, люди не мали світла. Ми чекали, що місто швидко звільнять. Тато ж казав: "Готуйся, що після десятого класу ми поїдемо. Обирай, де хочеш жити – у Бердянську, чи Ізюмі". Західна Україна тоді була для нас недослідженим світом.

Перший рік життя в окупації пройшов складно. Особливо важкою видалася зима – комендантська година починалася з 18:00, а в школах вже навчали російською.

Якось на уроці географії дійшло до того, що однокласники почали казати: "Вы все врете, Украина нам – мачеха. А Россия – мать родная". А вчителька каже: "Нет, дорогой мой, все наоборот". Деякі однокласники з нею погодились. Але я розумію, що ми втрачене і вкрадене покоління. Вони може й були хорошими людьми, але їх ця система перебудувала під себе.

В 11-му класі уже була історія ДНР

Історію вже намагалися "переписати". В 11-му класі уже була історія ДНР, а мої однокласники вчилися вже і складали іспит з неї. Я не читала її, бо не переживу цей кошмар. Усе там зводилося до того, що в Російській Імперії Катерина взяла козаків під своє крило.

Із росіянами майже не спілкувалися. Бачили їх тільки тоді, коли займалися поряд, неподалік від позицій окупантів.

У мене колишній хлопець пішов за ДНР (воювати. – Gazeta.ua) - не знаю, що там у нього в голові було. Мав брата і він також пішов за ДНР - у 16 років його розірвав снаряд.

Закінчила школу у Бердянську. Там же здобула вищу освіту педагога. У Маріуполь покликала подруга. У 2020 році почала там вчителювати.

Здавалося, що Маріуполь більш проукраїнський, ніж Бердянськ. У Маріуполі був класний бренд міста, створювали нові проєкти з модернізації. Бойченко (міський голова. – Gazeta.ua) заохочував багато іноземного капіталу, тому там було комфортно жити. Маріуполь був красивим. Містяни не бідкалися, ціни на комунальні послуги були низькі - я влітку 300 гривень платила, а взимку до 1100. Квартиру можна було зняти за дві-чотири тисячі. Було багато парків - зелене місто. У Маріуполі не було проблеми і з переходом бізнесу на українську - у магазинах спокійно відповідали державною.

24 лютого перший вибух почула о 7:00. У робочому чаті порадили закупити продукти та речі першої необхідності.

Вийшла на вулицю, а там люди просто несуться, затарюються в магазинах! Заходжу в АТБ, а там все обчищено, одна тільки пляшка пʼятилітрової води залишилася і ще щось на касі. Гроші зняти небуло де. 26 лютого нам сказали піти в школу й забрати речі й книжки. Памʼятаю, що поставила туфлі в сейф, щоб навесні в школі одягати. Цукерки ще у нас якісь були, чай, кава - усе залишили. Думали, що може знадобиться військовим або людям.

Повіддавала свої речі теплі - куртки, плед. Дві величезні сумки приперла в школу й кажу: "Людям потрібно буде". Потім коли у мене вікна не стало, а на вулиці було мінус пʼять градусів, пожалкувала про це.

Росіяни скидали на місто авіабомби. Мій будинок вцілів, але від вибухової хвилі у будівлях повилітали шибки.

Не було продуктів зовсім

Ми далеко нікуди не виходили, бо в дворі стояв мангал. Найважче було на початку, бо я розуміла, що я одна, звʼязку немає. Відсутнє світло, газ. Не було продуктів зовсім.

Щоб якось приготувати їжу, почала стукати до сусідів у пошуках газової плити. На другому поверсі тьотя Люба відкрила двері. Їй 75 років, трохи боязка. Вона мене впустила, а я їй запропонувала допомогу. Технічну воду принесла, яку з пожежних машин біля школи видавали

Сусіди почали кооперуватися, щоб вижити в складних умовах. Один одному передавали інформацію щодо продуктів або медикаментів. Розказували, де можна хліб взяти, аптечку купити. Півтора тижні так прожили. А потім підприємці почали віддавали продукти. У нас в будинку був такий магазин, де роздавали. Взяла тоді мʼяса сітку і місяць могли варити бульйони.

Військові приїхали і заборонили алкоголь, а все інше - беріть. Уже зрозуміло було, що ситуація важка і гуманітарки не буде. Дуже важко стало десь із 7 березня. Я тоді у тьоті Люби познайомилася з Юлею - сусідкою з "Черемушек" (мікрорайон Маріуполя. - Gazeta.ua). Її район взагалі спалили. Нічого не лишилося, усі хати під знос.

У дворі чоловіки встановили мангали. Готували на вулиці, їжу та чай розносили у квартири. Я памʼятаю один чоловік, щоб все з морозилки не пропало, насмажив мʼяса, риби і теж роздавав. Потім вони всі виїхали. У нашому будинку залишилось близько десяти людей.

Автор: Лілія МИЦКО
  Юлія Капустенко працює в громадській організації “Будуємо Україну разом”. Потрапила в БУР як волонтерка близько через місяць після евакуації з Маріуполя. Вперше на БУР-табір приїхала 3 червня в Макарів Київської області, де відбудовували місцеву частину ДСНС
Юлія Капустенко працює в громадській організації “Будуємо Україну разом”. Потрапила в БУР як волонтерка близько через місяць після евакуації з Маріуполя. Вперше на БУР-табір приїхала 3 червня в Макарів Київської області, де відбудовували місцеву частину ДСНС

Район, де жила, обстрілювали з 9 по 15 квітня. Після того окупанти почали проводити зачистки.

Там, де був штаб військових - нікого не було. Військові ж коли покидають територію, то заміновують усе, розтяжки ставлять. Люди настільки були голодні, що йшли туди всліпу і розбирали все. Ми теж пішли. У голові було тільки одне - знайти щось, що можна приготувати. Знайти ліки для старих людей. Ходили вранці… Сусід приніс кілька сумок, каже сусідці: "Юля, мука!". Пішли з Юлею на "Черемушки", у її сестри чоловік - моряк. Постійно затярювався так, що вся шафа була просто заставлена крупами. Спакували тоді три валізи. Зʼявилася мука, вода, сіль. Робили лавашики на вогнищі. Уху можна було приготувати з консервів.

Їли один раз на день - в обід. Зранку прокинулися і йдемо каву робити, потім - воду набирати. А після цього готуємо обід. Пізніше вже почався період, коли ходили по гуманітарку на Metro (у Маріуполі окупанти в приміщенні торгового центру Metro відкрили штаб російської партії "Єдина Росія". Там роздавали агітаційні газети та гуманітарну допомогу місцевим. - Gazeta.ua).

Найважче було, коли усвідомила, що ми в окупації і район за районом захоплюється. Я тоді плакала тільки два рази - коли зрозуміла, що от-от і коли вже окупували. Ми випили трішки горілки. А вони (окупанти. – Gazeta.ua) якраз почали зачищати (перевіряти територію. – Gazeta.ua). Питали, звідки я. Відповіла: "З Горлівки, ви її окупували. І з Бердянська, який ви теж окупували". Потім закрилася у собі на три години і ревіла.

Хотів убити голубів, бо не мав, що їсти

З вікна квартири бачила, як біля могил у садку бігав чоловік з рогаткою в руках. Хотів убити голубів, бо не мав, що їсти. Вийшла і сказала, щоб робив це біля смітників, бо у нас тут діти. Багато дітей тоді було. Вони бігали, веселилися. А люди на клумбах навіть картоплю висаджували.

Згодом місцеві почали мігрувати містом. Натовпами йшли до вцілілих районів у пошуках порятунку. У сусідньому селі Мелекіне пропонували зняти житло за гроші. Населений пункт був давно окупований і не страждав від обстрілів, як Маріуполь.

Ситуація була катастрофічною. Військові бігали по району, поліцейські обіцяли повідомити, коли буде нормальна евакуація, але ніхто нічого не казав. Люди намагалися самостійно вибиратися. У мене колежанка вісім діб добиралася до Бердянська, де її мама живе - і пішки, і автостопом. Ходили чутки, що на блокпостах треба платити. Хто казав дві тисячі гривень, а хто про дві тисячі доларів.

Гроші закінчувалися, а роботи у Маріуполі не було. Діставали продукти, як могли. Хтось мародерив. Ми ж алкоголь ховали, бо це була валюта. Одну пляшку горілки можна було обміняти на консерви, наприклад. У мене була коробка меду. Казали, що за цей мед можна було банку кільки отримати і щось ще. Отак ходили по дворах і обмінювались. Гроші ж дуже обезцінені були. Памʼятаю, що прийшов сусід: "У нас є 500 доларів. Можете пʼять пляшок горілки дати?". А йому відповідають: "Нет, валюта сейчас не та. Это дешево".

Проживала і історичному районі Маріуполя – Приморському. Його росіяни обстрілювали переважно з моря, часто вибухи чули від самого світанку.

Трупів на вулицях вже майже не помічали

Померлих людей ховали у дворах. Через деякий час трупів на вулицях вже майже не помічали. На зупинці бачила людину, яку просто обмотали в ковдри. Вона там пролежала тижня півтора. Казали, що буде рятувальна служба, яка забиратиме тіла. Але оскільки у центрі йшли сильні бої, то робити це було важко.

Коли за гуманітаркою ходили у 20-х числах квітня, то десь пʼять днів лежав чоловік животом вверх. Спершу обходила, а коли несла важке, то ледь вже на руку не наступила, яка на кінцях пальців почорніла.

Одного дня відкриваю вікно - а навпроти хрест деревʼяний. Недалеко був парк, то там люди робили своє кладовище. Під обстрілами тіла ховали.

Окупанти атакували місто авіацією - за ніч могли скинути до 12 бомб. Для масованого обстрілу їм вистачало двох годин. Памʼятаю воронку, яка виглядала, як міні-карʼєр. Будинки починали горіти, а магазини просто зносило.

Виїхати допоміг сусід батька з Бердянська. Забрав із Маріуполя. Не дуже планувала їхати, бо хотілося ще Юлі (подрузі. - Gazeta.ua) допомогти.

24 квітня дісталася до Бердянська. Незабаром переїхала на Івано-Франківщину і почала брати участь у волонтерських таборах.

Не знаю, що далі робити. Досі не можу повірити, що таке пережила. Відчуваю, що не може все так бути добре зараз і чекаю що ось-ось щось станеться.

Вірю в перемогу, але вона не буде легкою. Для цього потрібно не забувати про те, що війна триває. Кожен зараз має дбати про країну на своєму місці - на фронті чи в тилу.

Зараз ви читаєте новину «"За ніч могли скинути до 12 бомб" - як жителі Маріуполя виживали у перші тижні війни з РФ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути