Ексклюзиви
Вівторок, 15 січня 2008 14:57

Вчені з"ясували, що може зупинити час

Дослідники з медичного коледжу Бейлор в Техасі вивчили феномен уповільнення часу в критичних ситуаціях. У момент виникнення небезпеки або під час стресу багатьом людям здається, що час "гальмує" і все навколо відбувається як в сповільненій зйомці.

Для експерименту керівник дослідження доцент нейробіології, психіатрії і поведінкових наук Девід Іглман і його колеги набрали групу добровольців, які погодилися пережити жах схожий на страх смерті.

Випробовуваних скидали з висоти 50 метрів спиною вперед без страховки. Зрозуміло, вони падали на спеціальну сітку, яка виключала можливість серйозних травм, але, проте, переляк у учасників експерименту був величезний.

Після першого стрибка всі призналися, що по відчуттях вони падали набагато довше, ніж реально тривав політ. При цьому кожному випробовуваному здавалося, що його падіння тривало приблизно на третину довше, ніж падіння інших учасників експерименту.

"Дійсно, в екстремальних ситуаціях час спотворюється. Особливо це помітно, коли щось відбувається вперше, будь то стрибок з літака або відмова парашута, - розповідає інструктор школи юного парашутиста Іван Самарін. - У декого при першому стрибку з парашутом час сповільнюється. Здається, що поволі віддаляєшся від літака, поволі розкривається парашут. А для когось все пролітає як одна мить - тільки зробив крок з літака і вже на землі".

Перед другим стрибком учені закріпили на руках учасників спеціальні прилади, які показували цифри, що мелькають із заданою швидкістю. Організатори експерименту виходили з того, що якщо сприйняття дійсності в небезпечні моменти прискорюється, людина повинна була розрізняти цифри, що мінялися в прискореному режимі. Якщо ж внутрішній час людини не змінюється, замість цифр чоловік бачить невиразне свічення. Як показав другий захід, ніхто з випробовуваних, як не старався, цифри не побачив.

Все це довело, що в екстремальних ситуаціях людині здається, що все навколо рухається дуже швидко, а він сам все робить поволі. Подібне спотворення відбувається через те, що в прикордонних ситуаціях ми швидше засвоюємо нову і в буквальному розумінні життєво важливу інформацію. В цей час активізується особлива ділянка мозку, який накопичує всі враження, що виникають в небезпечній для життя ситуації. Саме тому спогади про страхітливі події відрізняються глибиною і яскравістю. І чим більше деталей і вражень про ситуацію зберігається в пам"яті, тим більше довгим здається нам пережитий момент.

Ця ж властивість мозку є причиною того, що дорослі і діти по-різному сприймають перебіг часу. Малюкові один день може здаватися цілим роком, тому що він переживає значно більше відчуттів. А для дорослої людини навколишній світ в цілому звичний, і, як наслідок, вражень відкладається значно менше. Саме через це, чим старше ми стаємо, тим швидше пролітає час, повідомляє РИА Новости.

Зараз ви читаєте новину «Вчені з"ясували, що може зупинити час». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 65
Голосування Хто має представити Україну на Євробаченні 2020 у Роттердамі?
  • Krutь
  • Jerry Heil
  • Go A
  • Девід Аксельрод
  • Khayat
  • Tvorchi
  • Хтось із півфіналістів Нацвідбору
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода