Геологи оцінили, що запасів українського газу може вистачити на 70 років. Переважна їх частина знаходиться не на суші, а у Чорному та Азовському морях. Проте можливості видобувати газ з-під води зараз немає. Усе впирається у гроші.
Поки що у морі розвідані лише 5 газових родовищ, найбільше з них Штормове. Газу на цьому родовищі щонайменше на 20 років. Але Україні – щоб не залежати, приміром, від Росії - таких родовищ потрібно ще принаймні півсотні. Загалом чорноморські нерозвідані запаси оцінюють приблизно у 4 трильйони кубів.
- Тут є де розвернутись, адже у Чорному морі розвідано тільки 4 відсотки запасів, на суші уже відомо на 100 відсотків, де що є. Навіть при умовах, що видобування дороге - це вигідно Україні, - каже Олександр Чос, начальник управління видобутку газу ДАО "Чорноморнафтогаз".
Наразі питання у грошах: потрібні глибоководні бурильні установки. Одна коштує 500 мільйонів доларів. Встановлення платформи приблизно півмільярда гривень. У бюджеті цього року прописані гроші, хоч і малі, але їх ніяк не можуть поділити.
Із такими темпами фінансування поки що планують тільки одну нову Одеську платформу, яка запрацює наповну лише за два з половиною роки. Залишається здавати нерозвідані поклади іноземним компаніям. Уже домовлено про розвідку в українському морі із шведською компанією "Шелл" та американською "Венко", пише Обозреватель.
Коментарі