Відчуття "вже баченого" притаманне до 97% людей. Британський ученийКріс Мулен сподівається не лише зрозуміти феномен дежа вю, але і знайти способи допомогти людям, які страждають цим розладом пам"яті в хронічній формі.
Аспірант Акіра О"Коннор, з інституту психологічних наук університету Лідса, який є учнем Мулена, провів експеримент, на якому йому вдалося "відтворити déjà vu в лабораторії".
Вважається, що коли людина визнає об"єкт або сцену знайомими, відбуваються два ключові процеси. Під час першого мозок "сканує" пам"ять, намагаючись знайти "сліди" цієї сцени або об"єкту. Якщо вони спостерігалися раніше, в "архіві" пам"яті щось мало зберегтися.
У разі знахідки "слідів" починається процес N2: інша частина мозку ідентифікує сцену або об"єкт як вже бачений і знайомий. Але при дежа вю в ході другого процесу може відбуватися збій або помилка, і О"Коннор вирішив досліджувати цю дворівневу теорію.
У 50-хвилинному експерименті взяли участь 18 студентів.
Волонтерам поодинці показували 24 слова на комп"ютерному моніторі, після чого гіпнотизували. Під гіпнозом учасників піддавали навіюванню. Добровольцям говорили, що коли вони побачать слова в червоній рамці, то відчуватимуть, що ці слова їм знайомі, навіть притому, що вони не зможуть пригадати, де і коли "знайомі" слова бачили.
Крім того, загіпнотизованим учасникам навіяли, що побачивши слова в зеленій рамці слід віднести їх до тих 24 слів, які показали раніше.
Після цього волонтерів виводили з гіпнозу і показували їм слова в рамках різних кольорів, причому деяких слів не було в оригінальному "списку 24-х", хоча рамки навколо них були червоними або зеленими.
10 добровольців повідомили, що вони переживають дивне відчуття, коли бачать нові слова в червоних рамках. А п"ятеро інших сказали, що це відчуття безумовно є схожим на дежа вю.
- Це говорить нам, що можна експериментально розділити два ключові процеси. Ми також встановили, що ці процеси дійсно протікають окремо, - заявив О"Коннор.
Мулен вважає, що дежа вю є лише короткою помилкою людської пам"яті, а причина цієї помилки прихована в скроневій частині великого мозку (за вухами), повідомляє Membrana.
Коментарі
1