Науковці виявили, що в прикрасах, якими птахи насичують свої гнізда, можуть міститися приховані особливі послання іншим птахам. Так, уже відкрито частину таких меседжів серед хижаків. Про це йдеться в роботі, опублікованій у п'ятницю, 21 січня, в журналі Science.
Серед чорних яструбів шматочки білого пластику означають територіальну перевагу. Для інших яструбів наявність пластика є попереджувальним знаком. А для людей — сигналом, що вони не достатньо добре володіють питанням пташиної комунікації.
"Швидше за все, наша знахідка дуже поширена й серед інших видів птахів. Причому, такі сигнали можуть бути знайдені не тільки в птахів, але також у риб і ссавців", — сказав біолог Фабріціо Серджіо.
Деякі види, такі як альтанкові, відомі своєю схильністю прикрашати гнізда в шлюбний період. Але така комунікація є не постійною й односпрямованою, метою якої є лише привабити пару.
Інші, повсюдні форми прикрас — кольорові стрічки, людські дрібнички, квіти й яскраві трави, які знаходять у гніздах сотень видів, науковці завжди визначали як нічого не варте сміття.
Аналогічно відрізнялися й декорації чорних яструбів, хижаків середніх розмірів, які мешкають в Європі, Азії, Африці й Австралії.
"Коли ви потрапляєте до них у гніздо, ви обов'язково побачите там усі ці дивні матеріали. Майже всі, хто починав вивчати яструбів, говорили про це. Але лише п'ять років тому ми почали вивчати цю деталь більш уважно", - розповів Фабріціо, .
В опублікованому дослідженні команда Фабріціо детально описує спостереження за 127 гніздами чорних яструбів у національному парку Донана, Іспанія.
Вони виявили, що за кілька тижнів до того, як самки відкладають яйця, птахи прикрашають свої гнізда шматочками білого пластику. Сильніші птахи, які контролюють найкращі території, використовували більше пластику. Більш слабкі, з менш привабливими територіями використовували менше. Старі й дуже молоді особини взагалі не використовували нічого.
Територіальні претензії дуже поширені в середовищі яструбів і, як виявилося, прямо залежать від наявності пластику. Ті яструби, які мали багато цього матеріалу в своїх гніздах, піддавалися нападам досить рідко, в той час як особи з невеликою кількістю пластику билися за свої володіння кожен день, а то й годину.
Науковці припустили, що пластик для цих птахів є певним способом донести до тих, хто їх оточуює, рівень своєї сили, рятуючи яструбів від безладних або завідомо програшних сутичок. Птахи також мали доступ до зеленого й прозорого пластику, але вважали найкращим саме білий. Судячи з усього, такий вибір викликаний тим, що білий колір видно набагато далі, ніж інші.
Коли дослідники втрутилися й додали в гнізда ще більше пластику, кількість нападів парадоксально збільшилася — судячи з усього, дана комунікація розвинена більш багатогранно, й птахи моментально виводять на чисту воду шахраїв.
На цей час Фабріціо займається довгостроковим дослідженням прикрас гнізд, сподіваючись побачити, як вони змінюються протягом життя яструба. Йому також хотілося б „докопатися" до походження декорування гнізд і зрозуміти, чи має воно, як і пташиний спів, генетичні й культурні компоненти.
Тим часом, Фабріціо закликає інших орнітологів уважно придивитися до гнізд більшої кількості птахів. Він підкреслив, що територіальність лише один з типів послань, але ж може існувати безліч інших, кожне з яких потребує детального вивчення й інтерпретації.
"Існують незліченні приклади лелек, сорок, ворон і лебедів, які прикрашають свої гнізда", — сказав він.
"Ми думаємо, що вони не тягнуть до себе додому всілякі веселі предмети, а про щось повідомляють іншим особинам", — додав науковець.
За матеріалами: Дзеркало тижня
Коментарі