Gazeta.ua спробувала розібратись, які нелегальні бізнеси за 25-річну історію незалежності процвітали в Україні.
Брухт
Після розпаду СРСР в Україні зупинились майже всі підприємства. У 1990-х підприємства переживали не найкращі часи. Частина з них перепрофілювалась, деякі тримались на міжнародних контрактах. Ті підприємства та шахти, які не мали де брати гроші, закривали. Після приватизації частину їх вирізали на брухт. Це одна із причин, чому в Україні зросло безробіття.
Брухт вивозили з Чорнобильської зони відчуження. 1994-го зняли охорону з міста Прип'яті. Звідти вивезли майже весь метал. На кількох вулицях розкопали комунікації. Зараз із зони продовжують тягнути метал і деревину.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Янукович, як прем'єром був, наш завод запустив. А Порошенко розібрав"
Деякі населені пункти перетворили на міста-привиди - коли закрилися підприємства, на яких усе трималося. Так, у селищі Цукроварові після знищення Кіровоградського цукрового заводу живуть близько 100 людей. Схожа ситуація в містах Орбіта, що на Черкащині та Степногірськ біля Запоріжжя.
Річний обіг: $ 400 млн
Копанки
Копанки - це бізнес, поширений тільки на Донбасі. Нелегальні шахти, в яких видобувають вугілля. Перші міні-шахти тут з'явилися в 1998–1999 роках. Гірники, які втратили роботу, спочатку видобували вугілля для своїх потреб. Продавали мішками або обмінювали на продукти. У середині 2000-х галузь підім'яли під себе кримінал та міліція.
Видобуток вугілля на копанках у середньому в 2,5 разу дешевше, ніж на великих шахтах. Там менша глибина і висока якість верхніх пластів. Тому для роботи потрібно мінімум адміністрації та допоміжного персоналу, а обладнання обходиться у 1 тис. грн за тонну. Директори державних шахт скуповували дешеве вугілля з копанок і продавали як державне.
"Вартість видобутку в копанці становить 50 дол. за тонну, а ціна реалізації – 100 дол. Тоді як із держшахти іноді має в рази вищу собівартість за ціну реалізації. Витрати державних шахт можуть бути 300 дол. і 500 за тонну. А різницю між видатками й вартістю компенсує держава. Тобто всі виграють, крім держави", - каже Михайло Волинець, голова Конфедерації вільних профспілок України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фільм про нелегальну шахту заборонили показувати
2013 року на Донбасі працювали понад 10 тис. нелегальних шахт. На них видобували близько 6 млн т вугілля. Копанки продовжують працювати в окупованих частинах Донбасу. Раніше їх контролювали міліція та оточення екс-президента Віктора Януковича. Сьогодні за це взялись бойовики. Продають вугілля в Україну або Росію.
Річний обіг: $140-330 млн.
Контрабанда
Контрабанда в Україні має давні традиції. Ще з початку незалежності Українці їздили до сусідніх країн - возили одяг, продукти, алкоголь та цигарки. Звідти везли дефіцитну техніку.
У 1990-х і 2000-х в європейські країни везли бензин та дизпаливо, цигарки і горілку. Звідти - продукти та миючі засоби.
Контрабанда цигарок процвітає і сьогодні. Тисячі українців щодня переходять кордон з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією. Платять $1 тис. за ящик сигарет. В нас є ціла індустрія виробництва сигарет для контрабанди - дешеві бренди, які практично не представлені на внутрішньому ринку. З початку війни на Донбасі різко зріс потік тютюнових виробів без акцизних марок на окуповані території.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Іди до чорної. А мене пропусти до блондинки – та не мацає сильно". Один день на українсько-польському кордоні
За даними волонтера Родіона Шовкошитного одна вантажівка, переправлена на окуповані території, приносить $10 тис. У схемах беруть участь поліцейські, військові та ділки з обох сторін.
Річний обіг: $460 млн.
Бурштин
Бурштинова лихоманка в Україні активізувалась в кінці 2000-х. 2009 року Росія заборонила експорт каменю-сирцю зі своєї території. Паралельно зріс попит на вироби з бурштину в Китаї. За різними оцінками, нелегали видобувають в Україні 30-80 т бурштину. Промислом на Поліссі займається близько 30 тис. осіб.
Торік 4 серпня СБУ і поліція вилучили в Рівному 2,5 т необробленого каміння. Його відвезли у місцевий райвідділ поліції. Але згодом виявилося, що половина мішків зникли.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Словник копача - клондайк, звьоздочка, лизун, китаєць, шлангіст, бумага
А в липні цього року затримали п'ятьох лідерів угруповання, пов'язаного з незаконним видобутком бурштину. Арештували заступника прокурора області Андрія Боровика. А також — колишніх керівників райвідділів поліції Сергія Родзіна й Анатолія Смолянця. Взяли під варту й підполковника контрозвідки обласного СБУ Вадима Федорука. Жителя райцентру Дубровиця Миколу Рабешка затримали в Києві.
Річний обіг: $300 млн.
Нелегальні вирубки лісу
В Україні 10 млн. га лісів, це 16% території країни. Наприклад, більш як половина Закарпатської області — це ліси. З минулого року діє мораторій на вивезення лісу. Після цього виникла контрабанда. Ешелони під виглядом дров відправляють до Європи.
"На Закарпатті щоб влаштуватись працювати в ліс, треба заплатити до 50 тисяч доларів. І це, якщо ти йдеш в лісівництво десь у гірських районах. У прикордонних - сума ще більша. Бо там можна переводити нелегалів чи контрабанду в країни Євросоюзу. Але гроші протягом року відіб'ються", - каже Микола Кокіш, громадський активіст із Мукачевого Закарпатської області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через вирубки Карпат у криницях гірських сіл зникає вода
За інформацією Державного агентства лісового господарства найчастіше підмінюють вид деревини, що йде на продаж. Наприклад, цінні бук і граб (1,7 тис. грн за куб. м. - Gazeta.ua) вивозять під виглядом берези (500 грн за куб. м. - Gazeta.ua).
Річний обіг: $100 млн.
Коментарі