Українці приймають реформи без ентузіазму. Це природньо. Реформи - це ломка, перехід до інших правил поведінки.
Про це в інтерв'ю журналу "Країна" розповів економіст, позаштатний радник діючого президента, Олександр Пасхавер.
"Україна - наче хвора людина ХХ століття. З неї познущалися. Тяжка війна, сталінський терор, Голодомори. Хоча в Україні не може бути природного голоду. В Росії - так, у нас - ні. Зараз країна почала лікуватися. Хворому радять змінити усе в житті. Йому некомфортно. Після перелому розробити руку важко і боляче. У нас схожа ситуація", - говорить він.
Неправильно порівнювати українські реформи з чеськими, польськими, естонськими, вважає економіст.
"Ні по змісту, ні по організації. Це європейські країни, які зберегли свою систему цінностей. В її основі – свобода і розвиток. А у нашій ситуації сформувалися цінності виживання. Вони допомогли зберегтися українському етносу - в умовах панування інших держав і нав'язування чужих законів", - пояснює Олександр Пасхавер.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пасхавер розповів, чим Росія відрізняється від України
За його словами, цінності розвитку - це свобода як життєва необхідність, щоб реалізуватися.
"Вона базується на повазі до особистості своєї й інших. Європейські люди використовують свободу відповідально. Вони готові об'єднуватися з іншими ефективними. Вони активні. Етика розвитку - це етика переможної цивілізації. Це - напад, розширення, зміни.
У нас діє етика захисту. Довіра лише до своїх. В Європі обирають ефективних, у нас - близьких. Якщо у тебе вийшло щось хороше, або тобі пощастило - приховуй це. Якщо збрехав і виграв - молодець. Якщо не виходить, а треба - підкупи. Це - ефективний спосіб досягти свого. Цією етикою керується більша частина нашого населення", - додає експерт.
Повне інтерв'ю з Олександром Пасхавером читайте в журналі "Країна" від 12 липня.
Коментарі