На сьогодні в Україні знайдено 11 покладів сланцю, а також одне Болтишське родовище у Кіровоградській області.
Про це повідомив на "круглому столі" головний спеціаліст відділу геології нафти і газу Державної геологічної служби Іван Стрижак.
"Поклади сланцю можуть бути у Волинсько-Подільському вугільному басейні, у Карпатах, Криму, у Дніпровсько-Донецькій западині на Українському щиті. Саме у цих районах потрібно проводити потужні геолого-розвідувальні роботи, оцінювати, наскільки сланці газоносні", - зазначив експерт і наголосив, що метан вугільних родовищ є на сьогодні більш привабливим проектом. Комерційні структури вже мають близько 90 дозволів на видобуток метану.
У свою чергу, екс-уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський сказав, що на Кіровоградському родовищі уже 3 роки реалізується невеличкий пілотний проект разом із литовською компанію. Мова йде про видобуток сланців і їх переробку.
"Але сланцевий газ на 100% не замінить традиційного газу, який ми сьогодні видобуваємо. Він завжди буде більш рентабельний. Крім того у світі створено лобі "Газпрому", з його мережами у всій Європі", - наголосив Соколовський.
За словами в.о. директора Інституту газу НАН України Олександра П'ятничка, видобування сланцевого газу - дуже капіталомісткий процес.
"Досвід видобування найбільшого родовища у Штатах показав, що ціна буріння однієї свердловини коштує - 2-4 тисячі доларів. За останні 15 років вони пробурили 11 тисяч свердловин і гідророзривів. Тому ціна на сланцевий газ піднімається до 250-300 доларів за тис. кубометрів", - зазначив науковець.
За словами президента Київського міжнародного енергетичного клубу Олександра Тодійчука, США на 2010 рік забезпечують близько 50% потреб свого газу нетрадиційним газом.
Коментарі
2