субота, 19 липня 2025 21:03

"Скасувати особливий статус російської мови": нова мовна омбудсменка назвала цілі на посаді

"Скасувати особливий статус російської мови": нова мовна омбудсменка назвала цілі на посаді
Олена Івановська назвала ціль на посаді. Фото: скрін відео

Необхідно скасувати особливий статус російської мови, як вважає нова уповноважена із захисту державної мови Олена Івановська.

Зокрема, обіцяє працювати над тим, щоб українська мова була представлена у відеоіграх та електронних сервісах. Крім того, планує посилити позиції української жестової мови. Про це вона повідомила в інтерв'ю агентству "Укрінформ".

На думку омбудсменки, мовна політика "має бути впевненою, але не авторитарною; послідовною, але чутливою до контексту; державною, але відкритою до співпраці з громадянським суспільством".

"Ми маємо відмовитися від хибного протиставлення "м'яка сила чи силовий тиск": успішна мовна політика - це рівновага між вимогою та підтримкою", - наголосила Івановська.

Водночас обмудсменка заявила, що необхідно усунути "символічну нерівність у законодавстві", скасувавши особливий статус російської мови.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мовний омбудсмен похвалився першими успіхами

Коментуючи запитання про те, як мотивувати учнів та студентів спілкуватися українською на перервах, посадовиця висловила думку, що варто створити середовище, у якому українська мова звучатиме "природно, престижно, з любов'ю та змістом".

Щодо адміністративних проваджень за порушення мовного законодавства, то Івановська вважає, що кожне провадження - "це не про цифри, а про людей і про баланс між правом, здоровим глуздом і повагою".

За словами омбудсменки, "принциповим завданням" для неї є захист української мови на окупованих територіях.

"Ми фіксуватимемо мовні злочини, адвокатуватимемо їхню правову оцінку на міжнародному та національному рівнях, готуватимемо підґрунтя для мовної реінтеграції після деокупації", - пояснила Івановська.

Ще одним завданням вона назвала визнання української жестової мови як повноцінної частини мовної політики. Посадовиця наголосила, що це "питання мовної рівності, гідності й сучасного розуміння комунікації". Офіс мовного омбудсмена планує активізувати міжвідомчий діалог та актуалізувати законопроєкт № 2340 про українську жестову мову.

Крім того, Івановська пообіцяла приділити увагу функціонуванню української мови в еміграції. Зокрема, згадала про впровадження "Мовної карти українців світу" та розвиток потенціалу діаспори як "мовного посла України у світі".

Мовна обмудсменка також планує працювати над тим, щоб повноцінно інтегрувати українську в електронні сервіси, штучний інтелект, державні застосунки, інтерфейси, відеоігри й технології.

"Українська має звучати та функціонувати всюди: у смартфоні, в автівці, на міжнародних платформах. І це не лише питання зручності - це питання ідентичності та конкурентоспроможності", - підкреслила посадовиця.

Кабмін 15 липня призначив Олену Івановську на посаду уповноваженої із захисту державної мови. Вона є докторкою філологічних наук, професорка, викладачкою Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Зараз ви читаєте новину «"Скасувати особливий статус російської мови": нова мовна омбудсменка назвала цілі на посаді». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути