
Необхідно скасувати особливий статус російської мови, як вважає нова уповноважена із захисту державної мови Олена Івановська.
Зокрема, обіцяє працювати над тим, щоб українська мова була представлена у відеоіграх та електронних сервісах. Крім того, планує посилити позиції української жестової мови. Про це вона повідомила в інтерв'ю агентству "Укрінформ".
На думку омбудсменки, мовна політика "має бути впевненою, але не авторитарною; послідовною, але чутливою до контексту; державною, але відкритою до співпраці з громадянським суспільством".
"Ми маємо відмовитися від хибного протиставлення "м'яка сила чи силовий тиск": успішна мовна політика - це рівновага між вимогою та підтримкою", - наголосила Івановська.
Водночас обмудсменка заявила, що необхідно усунути "символічну нерівність у законодавстві", скасувавши особливий статус російської мови.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мовний омбудсмен похвалився першими успіхами
Коментуючи запитання про те, як мотивувати учнів та студентів спілкуватися українською на перервах, посадовиця висловила думку, що варто створити середовище, у якому українська мова звучатиме "природно, престижно, з любов'ю та змістом".
Щодо адміністративних проваджень за порушення мовного законодавства, то Івановська вважає, що кожне провадження - "це не про цифри, а про людей і про баланс між правом, здоровим глуздом і повагою".
За словами омбудсменки, "принциповим завданням" для неї є захист української мови на окупованих територіях.
"Ми фіксуватимемо мовні злочини, адвокатуватимемо їхню правову оцінку на міжнародному та національному рівнях, готуватимемо підґрунтя для мовної реінтеграції після деокупації", - пояснила Івановська.
Ще одним завданням вона назвала визнання української жестової мови як повноцінної частини мовної політики. Посадовиця наголосила, що це "питання мовної рівності, гідності й сучасного розуміння комунікації". Офіс мовного омбудсмена планує активізувати міжвідомчий діалог та актуалізувати законопроєкт № 2340 про українську жестову мову.
Крім того, Івановська пообіцяла приділити увагу функціонуванню української мови в еміграції. Зокрема, згадала про впровадження "Мовної карти українців світу" та розвиток потенціалу діаспори як "мовного посла України у світі".
Мовна обмудсменка також планує працювати над тим, щоб повноцінно інтегрувати українську в електронні сервіси, штучний інтелект, державні застосунки, інтерфейси, відеоігри й технології.
"Українська має звучати та функціонувати всюди: у смартфоні, в автівці, на міжнародних платформах. І це не лише питання зручності - це питання ідентичності та конкурентоспроможності", - підкреслила посадовиця.
Кабмін 15 липня призначив Олену Івановську на посаду уповноваженої із захисту державної мови. Вона є докторкою філологічних наук, професорка, викладачкою Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Коментарі