вівторок, 01 березня 2016 00:44

Росія може отримати міжнародні кредити та обійти санкції ЄС і США - Die Welt

Росія може отримати міжнародні кредити та обійти санкції ЄС і США - Die Welt

На початку лютого стало відомо, що Кремль збирається випустити позику на $3 мільярди з терміном погашення в десять років. Для цього Росія має намір скористатися послугами найбільших китайських, європейських і американських банків. Серед яких BNP Paribas, Bank of America, Merrill Lynch, Bank of China, Wells Fargo, Goldman Sachs, J.P. Morgan, Deutsche Bank, пише espreso.tv.

У США відразу застерегли свої найбільші банки від участі в розміщенні російських паперів, оскільки це прямо суперечить санкціям проти Москви. Як заявили в Держдепі, "приватні компанії в США, ЄС і в усьому світі повинні розуміти, що Росія буде залишатися дуже ризикованим ринком до стабілізації ситуації в Україні".

Фактично, санкції не забороняють банкам давати Росії позики, тому що в списку санкцій знаходиться не сама держава, а окремі підприємства. Однак, як зазначає німецьке видання Die Welt, якщо Росії дійсно вдасться за допомогою такого обхідного маневру залучити в країну кошти, санкції стануть фактично безглуздими. Ніякого економічного тиску на Росію у Заходу не залишиться.

Як стверджує Die Welt, "для ЄС і США це було б політичним фіаско". Західні банки, які допомагають фінансувати російську державу - "фатальний сигнал" для всього світу.

В останній раз Росія брала в борг на міжнародних ринках капіталу у вересні 2013 року, коли продала папери на $6 млрд. З тих пір західні санкції фактично закрили для країни можливість брати в борг за кордоном. Наразі дефіцит бюджету та обвал рубля призвели до того, що Москва вирішила вперше за 3 роки спробувати зайняти гроші на зовнішніх ринках.

Як коментує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, Росія відчуває істотний "валютний голод" і найперше, що їм зараз необхідно – це закачка ресурсів. Тому природно, що Кремль намагається позичити гроші на зовнішніх ринках.

Однак, таким чином Кремль фактично може залучити долари в країну, а потім передати їх компаніям, які знаходяться під санкціями.

"Це спосіб для Росії обійти західні санкції, які були накладені на окремі підприємства державного сектора, вони спробують позичити гроші для свого бюджету, а потім з бюджету фінансуватимуть ось ці підсанкційні підприємства", - підтверджує цю думку Олег Устенко.

За словами експерта, розміщення єврооблігацій - лише "пробний м'яч", який кине Росія. "Зараз вони намагаються позичити близько $3 млрд, але ці гроші не роблять погоди. Якщо все вийде, тоді Москва вийде на ринок, щоб позичити суму в кілька десятків мільярдів доларів", - коментує він

Як вже наголошувалось вище, США в категоричній формі рекомендували своїм банкам не брати участь в ініціативі росіян. Але чи достатньо такого заклику для всіх інших гравців на ринку.

"Застереження Вашингтона може бути негативним сигналом для ринку. Цей сигнал каже - в угоді багато ризиків, але коли збільшується ризик, також збільшується процентна ставка і прибутковість облігацій", – вважає Устенко.

На думку експерта, "немає особливих сумнівів, що у Росії це вийде успішно". Адже існують гравці на ринку, які не залучені до антиросійських санкцій.

"Успіх цієї задумки показав би, що заради довгострокової співпраці з Москвою, банки готові ризикнути і накликати на себе незадоволення американського уряду", - пише Die Welt.

В свою чергу фінансовий аналітик Dragon Capital Сергій Фурса вважає, що на російську ініціативу з розміщення єврооблігацій чекає провал саме через позицію Госдепа США.

"Ніхто не захоче зв'язуватися з цим російським випуском. Є приклад "Теджаран банку", який допомагав Ірану обійти санкції і отримав штраф у $9 млрд", - вважає він.

Експерт наголошує, що американські банки однозначно будуть слідувати рекомендаціям уряду США. В свою чергу швейцарські банки чутливі до позиції Держдепу, відповідно теж не будуть приймати участь в розміщенні російських паперів. За словами Фурси, інших гравців, які будуть організовувати цю угоду, немає.

Чи існують механізми, які завадять Росії брати в борг за кордоном

Офіційно таких механізмів не існує. Зовнішній фінансовий ринок влаштований таким чином, що Росія може на нього вийти. Залишається лише питання під який відсоток вони будуть позичати гроші.

Розміщення або покупка російського боргу безпосередньо не заборонені і американським законодавством, але для країн, які чутливі до позиції Штатів, заборони і не треба. Всі гравці розуміють, що ці рекомендації необхідні для виконання.

"Дійсно, юридичних механізмів, які б могли заборонити Росії розміщувати облігації не існує, але тут мова йде про авторитет та імідж, де неофіційна позиція навіть сильніше офіційних санкцій", - наголошує Фурса.

Зараз ви читаєте новину «Росія може отримати міжнародні кредити та обійти санкції ЄС і США - Die Welt». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути