Православна церква 6 липня вшановує пам'ять мучениці Агрипини. У народі сьогодні відзначають день Аграфени Купальниці.
Це свято припадає напередодні Івана Купала. Сьогодні потрібно обов'язково попаритися в лазні і скупатися в річці. Предки вважали, що так можна вилікувати хвороби та омолодитися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковне свято 6 липня. Кому молитися, щоб вилікувати хвороби
6 липня дівчата проводили обряд, який називався "обітною кашею". Збиралися з подругами і товкли в ступі ячмінь, з якого варили кашу. Вірували, що страва корисна для жіночого здоров'я.
На Аграфену сіяли ріпу, щоб був хороший урожай. Також ховали худобу, щоб захистити від нечисті. Дітей водили вмиватися до джерел - хотіли зміцнити здоров'я.
У ніч із 6 на 7 липня прийнято ворожити та здійснювати магічні обряди. Існує легенда, ніби у ніч на Купала у лісі цвіте квітка папороті. Її від людей береже нечиста сила. У того, хто знайде чаклунську рослину, збудуться всі бажання.
До 7 липня не можна купатися, адже магічні створіння можуть занапастити людину. Боялися русалок, які у цю ніч можуть залоскотати і забрати із собою на дно. Сьогодні не можна нічого віддавати з дому, адже родина може втратити достаток.
Ворожіння на вінках:
Незаміжні дівчата плетуть вінки із 12 лікувальних трав, кидають у воду, а хлопці їх згодом дістають. Куди вінок попливе - звідти й прийде суджений. У вінок потрібно вставити запалену свічку.
Якщо вінок швидко тоне - цьогоріч дівчина не вийде заміж. Свічка гасне - суджений розлюбив. Вінок пристав до берега - поганий знак.
Ворожіння на воску:
Воскову церковну свічку поламати на частини та розтопити в ложці над вогнем від купальського вогнища. Загадати питання, яке цікавить. Вилити в чашку з холодною водою. Фігурку з воску треба тримати перед вогнем і дивитися на тінь від неї. Що людина бачить, то і буде відповіддю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День Ангела 6 липня. Оригінальні привітання для іменинників
Старовинне тлумачення фігур:
- обручка або корона - швидке весілля;
- скриня або гаманець - багатство;
- серце - міцна любов;
- прапор - нежданий гість;
- зірка - удача;
- квітка - новий шанувальник;
- людина - хороший друг;
- хвилеподібна фігура - виконання бажань;
- смуги - приємна подорож.
Ворожіння на воді:
У посудину треба набрати води та запитати: "Вода, вода, чи бути нам з милим разом назавжди?". Потім киньте у воду камінчик. Парне число кіл - бажання здійсниться, непарне - не збудеться.
Ворожіння на судженого:
Дівчина має вийти на вулицю і запитати першого зустрічного чоловіка його ім'я. Саме так зватимуть її майбутнього нареченого.
Також можна написати різні імена на аркушах паперу та перед сном покласти під подушку. Яке ім'я вранці дістане дівчина - таке ім'я буде у судженого.
Народні прикмети:
- Якщо йде дощ - через п'ять днів буде сонячна погода.
- Не чути спів солов'я - скоро поспіє ячмінь.
- Після дощу веселка довго тримається - до вологої погоди.
- Увечері на ясному небі зірки виблискують - буде дощ.
Потайки від парубків протягом дня дівчата плели вінки. Кількість їх може бути різна: один, два, три.
Лікувальні трави: м'ята, меліса, любисток, материнка звичайна, пажитник, звіробій, аніс, валеріана, шавлія, чебрець, тархун, ромашка, лаванда, кульбаба, волошка, глід.
Коментарі