23 листопада у Харкові на 97-му році життя помер професор української інженерно-педагогічної академії, антифашист, колишній в'язень чотирьох нацистських концтаборів Ігор Маліцький.
Про це сьогодні повідомив Олександр Тодорчук у Facebook.
"Під час Другої світової Маліцький пройшов страшні концтабори Аушвіц, Терезін та Маутгаузен. Над ним ставив досліди нацистський "ангел смерті" Йозеф Менгеле, але Маліцький вистояв. Називав цирки – концтабором для тварин і згадував, як у Аушвіці наглядачі теж змушувати виконувати "трюки" заради розваги. Написав лист президенту із закликом заборонити знущання на манежі. У кожному його слові відчувалась сила, у кожній думці - ясність. Тепер я спокійний за небеса, бо з Маліцьким їм точно не впасти", - написав він.
Попри поважний вік Маліцький підтримував українських захисників та регулярно відвідував позиції ЗСУ на Донбасі.
За вагомий внесок у розвиток ветеранського руху, військово-патріотичного виховання молоді, відданість справі та активну життєву позицію Маліцького нагородили орденом "За заслуги" II ступеня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відкрили виставку про українців у нацистських концтаборах
Маліцький народився 12 лютого 1925 року у Харкові, є почесним громадянином міста. Його батька репресували 1938 року, мати померла після війни. Під час окупації 1943 року німецькі загарбники відправили Малицького в Німеччину, де протягом трьох воєнних років він був в'язнем чотирьох концентраційних таборів.
Коли радянська армія увійшла у Польщу, Маліцького разом з іншими в'язнями з Освенцима евакуювали до Австрії, де знаходилася інша нацистська фабрика смерті – концтабір Маутгаузен і його філія Лінц-3. У ніч проти 3 лютого 1945 року в бараку № 20 Маутгаузена, який називали "бараком смерті", повстали близько 560 в'язнів. Із них вирвались 419 осіб.
Після звільнення з концтабору був мобілізований до лав Червоної армії, служив у артилерії з травня 1945 по червень 1950 років. Закінчив службу старшим сержантом, а з отриманням наукового ступеню став офіцером. У запасі дослужився до звання майор.
Коментарі