Міжнародна організація "Amnesty International" вважає новий Кримінально-процесуальний кодекс України значно кращим, порівняно зі старим. Новий КПК зменшує стимул застосування тортур працівниками міліції підозрюваних, проте статистика залишається невтішною. Про це розповіла керівник офісу організації в Україні Тетяна Мазур.
"Новий кодекс містить положення, відповідно до яких строк утримання під вартою обчислюється з моменту затримання міліцією. З цього моменту затримані мають право на доступ до адвоката і незалежного медичного експерта. Зазначено, що попереднє ув'язнення, як запобіжний захід застосовується лише у виняткових випадках. Також передбачено низку альтернативних запобіжних заходів. Причини для продовження утримання під вартою мають переглядатися кожні два місяці. Явка з повинною - зізнання, зроблене міліціонерами у відділеннях міліції та поза приміщенням суду, тепер не буде вважатися доказом у суді. Однозначно, це зменшує лише один зі стимулів застосовувати тортури щодо підозрюваних", - пояснила Мазур.
Нагадаємо, новий КПК парламент схвалив у квітні 2012 року, який набрав чинності та вступив у силу у листопаді.
Зазначимо, "Amnesty International" оприлюднила статистику, що на дії міліції до прокуратури України у 2012 році надійшло 114 474 скарг, з них розслідували лише 1 750. Крім того, проти 438 міліціонерів у минулому році було порушено 320 кримінальних справ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Торік на міліціонерів поскаржились більше 100 тисяч українців - Amnesty International
У зв'язку з такою статистикою представники "Amnesty International" запропонували українській владі створити незалежне державне бюро розслідувань. Зазначають, що така організація ефективно боротиметься з міліцейським свавіллям. Крім того, створення такого незалежного органу передбачено новим Кримінально-процесуальним кодексом.
Експерти зауважили, щоб новостворене бюро мало ефективність, офіси організації мають бути не лише у Києві, але і у регіонах. На запитання про фінансування створення такої організації представники "Amnesty International" наголосили, що це відповідальність уряду.
Коментарі