Тим часом напередодні в Ізраїлі вона виступила з низкою гучних заяв, які можуть свідчити про серйозні зміни в позиції США щодо палестино-ізраїльського діалогу.
Виступаючи в суботу ввечері на прес-конференції в Єрусалимі, Клінтон закликала главу Палестинської національної адміністрації (ПНА) Махмуда Аббаса відновити мирні переговори з Ізраїлем, незважаючи на відмову Тель-Авіва заморозити будівництво єврейських поселень на палестинських територіях. Більш того, якщо раніше США самі вимагали від уряду Біньяміна Нетаньяху повністю припинити поселенську активність, то тепер держсекретар назвала "безпрецедентним кроком" пропозицію ізраїльського прем"єра обмежити на час будівництво в єврейських поселеннях на Західному березі річки Йордан, яка прозвучала кілька місяців тому.
Ці вислови вже дали привід спостерігачам заявити про серйозне зрушення в позиції США щодо близькосхідного врегулювання. Вони вважають, що адміністрація Обами, що витратила в попередні місяці значні зусилля, щоб оживити мирний процес, побоюється провалу і хоче домогтися прогресу будь-якими способами.
Втім, заклики Клінтон навряд чи здобудуть ефект. Ще до її приїзду на Близький Схід представники ПНА дали зрозуміти, що без заморожування будівництва в поселеннях переговори про мир неможливі. Причому на позицію Аббаса впливає і внутрішня обстановка на палестинських територіях, оскільки будь-які поступки Ізраїлю дадуть підстави для нової критики в його адресу з бокуісламістів з ХАМАС, які захопили сектор Газа . Таким чином, заяви глави американського зовнішньополітичного відомства швидше за все лише ще більше ускладнять ситуацію, так і не наблизивши сторони до поновлення мирного діалогу.
Займаючись проблемою палестино-ізраїльського врегулювання, Клінтон не забула і про Іран, від якого міжнародне співтовариство чекає відповіді на ініціативу МАГАТЕ про збагачення урану за кордоном.
Як передає РІА Новини, в Єрусалимі Клінтон заявила, що Ірану слід прийняти пропозицію МАГАТЕ щодо постачання палива для тегеранського дослідницького реактора, так як терпіння Вашингтона. "Ми маємо намір йти назустріч творчим результатами, таким як вивіз низькозбагаченого урану з Ірану і його подальша обробка за межами країни, але ми не маємо наміру чекати скільки завгодно", - відзначила Клінтон. За її словами, у терпіння є межі і для Ірану настав час "виконати свої зобов"язання перед міжнародним співтовариством".
Нагадаємо: у четвер Іран передав представникам МАГАТЕ відповідь на пакет пропозицій про постачання ядерного палива для тегеранського дослідницького реактора. Іранські ЗМІ повідомили, що Тегеран "у своєму остаточному відповіді висловив згоду з основними положеннями проекту, однак вніс до нього деякі зміни". У той же час газета New York Times з посиланням на європейських та американських дипломатів, знайомих зі змістом відповіді Тегерана, написала, що Іран не прийняв пропозиції МАГАТЕ зі збагачення урану за кордоном.
За матеріалом: Независимая газета
Коментарі