неділя, 01 квітня 2018 07:05

Не я б'ю - верба б'є: традиції та заборони Вербної неділі

Не я б'ю  - верба б'є: традиції та заборони Вербної неділі
У Вербну неділю християни йдуть до церкви на богослужіння. Фото: vedomosti-ua.com

Сьогодні християни відзначають Вербну неділю - перший день останнього Страсного тижня посту. У цей день згадують урочистий в'їзд Ісуса Христа в Єрусалим.

За християнським вченням, Спаситель заїжджав до міста на ослі, і миряни встеляли перед ним дорогу пальмовим листям. Люди зустрічали його криками "Осанна!", як зазвичай зверталися тільки до царя. Всі раділи, бо Ісус напередодні воскресив Лазаря і довів, що може називатися Сином Божим.

Оскільки в Україні пальми не ростуть, у цей день стали використовувати вербу. Це дерево перше сповідає про прихід весни і має цілющі властивості.

У Вербну неділю святять вербові гілки. За традицією, їх нарізають напередодні, у Лазареву суботу до світанку. Хто не встиг цього зробити, може купити. Зранку на богослужіння до церкви сходяться всі, бо не піти вважається гріхом. Коли закінчується відправа, священик кропить гілля свяченою водою. Потім діти стараються якнайшвидше дістати вербу і проковтнути по кілька "котиків", щоб горло не боліло.

Господарі, повертаючись з церкви із свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі по кілька гілок "Богові на славу, а людям на вжиток". Залишки несли до хати і ставили на покуті під святими образами. Якщо, ввійшовши до хати, заставали когось, хто проспав заутреню, то били свяченою вербою, примовляючи: "Не я б'ю - верба б'є, За тиждень Великдень, Недалечко червоне яєчко!" Вважають, що освячена верба має чудотворну цілющу силу, здатну позбавити людей і тварин від хвороб, виснаження, а будинок - від пожеж і повеней.

Свячена верба користується великою пошаною серед українців. Її гріх топтати ногами. Навіть найдрібніше гілля, якщо воно залишилося, палили на вогні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як святкували Великдень українські діаспоряни у США: 20 пасхальних карикатур

Цього дня варто зібратися родиною за спільним столом. На ньому повинні бути лише пісні страви. Допускається риба і трохи червоного вина, а також вареники, млинці, овочеві та грибні страви, запіканки, бабки, компоти, киселі, узвари. Все треба готувати заздалегідь, не у свято.

Що не можна робити

У цей день не можна прибирати, готувати, шити і виконувати іншу фізичну роботу. Не можна віддаватися розвагам, відвідувати розважальні заклади. У це свято заборонено вживати алкоголь, їсти продукти тваринного походження. Також не можна сваритися і відмовляти в проханнях.

Прикмети Вербної неділі

Якщо нема заморозків - чекайте щедрий врожай фруктів.

Сонце і відсутність вітру у Вербну неділю віщують тепле літо.

Якщо сильний вітер, то весь літній сезон погода буде змінною.

З'їсти шматочок освяченої верби - отримати успіх у своїх справах.

Закликати кохану людину подумки у свій дім - пришвидшити її прихід у ваше життя.

Якщо на Вербну неділю йде дощ, то весь врожай буде хорошим.

Посадиш кімнатну рослину в будинку в цей день - принесеш достаток у дім.

Мороз на Вербну неділю - до гарного врожаю ярових хлібів.

На Великодні свята вихідними днями в Україні будуть 7, 8 та 9 квітня. Великдень 2018 року, який припадає на 8 квітня, вважається дуже раннім. Найранішою в Україні Пасха була 4 квітня 2010 року.

Зараз ви читаєте новину «Не я б'ю - верба б'є: традиції та заборони Вербної неділі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути