За дохристиянською українською традицією молодь з 12 на 13 грудня святкує Андріївські вечорниці. У Львові школярам розповідають про древні традиції та вчать їх стародавніх розваг.
Сьогодні в установах дитячо-юнацьких молодіжних клубів дітям розповіли про історію виникнення свята, про його символи. А пізніше з дітьми провели різноманітні конкурси та ігри. Головний символ свята – це калита. Калита – це солодкий медовий хлібний виріб. Раніше, ще за часів язичництва, так називалося і саме свято.
В УДЮМКу "Багато сердець", що на вулиці Джорджа Вашингтона діти віком від 6 до 17 років зіграли виставу.
"Ми показали, як ще 100 років тому наші прабабці збиралися і проводили цей вечір, - розповіла 12-річна Софійка. – Ми наварили справжніх вареників із ворожіннями, напекли справжні пиріжки. То дуже цікаво і весело".
Після вистави для дітей провели конкурси. Один із традиційних андріївських конкурсів – це передування борошна. Вийшли двоє дужих хлопців. Перед ними поставили дві миски з пір'їнами. Коли гравцям зав'язали очі, то пір'я замінили на борошно. На рахунок три вони почали щосили дути.
За давньою традицією дівчата варили вареники. Кожна з них клала один вареник на лавку. Потім у хату впускали пса. Чий вареник собака їв першим, та дівка першою і заміж виходила. Хлопці ж того вечора спеціально годували усіх собак у селі, щоб підколоти дівчат.
"Наш імпровізований пес з'їв мій вареник перший, - сміється 14-річна Валентина. – Але мені ще рано заміж".
На західній Україні до сьогодні збереглася традиція чинити в Андріївську ніч усілякі капості сусідам: хлопці знімають ворота та ховають їх, замальовують вікна фарбою, кидають дріжджі у вуличні туалети, розписують стіни та інше. Дівчата ж о півночі гадають на свого судженого.
Коментарі
5