Інститут кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України розробив прилад для "рослинної кардіограми", що за декілька секунд визначає стан "зеленої пацієнтки".
Цей винахід представили на науковій виставці, що днями проходила в Києві.
"Це один із небагатьох приладів, доведений до серійного виробництва, – говорить Gazeta.ua Ігор Галелюк, старший науковий співробітник інституту. – Прилад призначений для експрес діагностики рослин. Тобто знімає так звану кардіограму. Адже людина може розказати, що її турбує, а рослина – ні. Тому потрібно мати засоби, які дозволять спілкуватися з нею. Прилад дає результат від 10 секунд до 3 хвилин. Спеціаліст виходить на поле, не пошкоджуючи рослину чіпляє прищепку, робить вимірювання і отримує результат. І по формі кардіограми можна судити, чи хворіє рослина".
Науковець поділився, що у планах інституту є поширити використання "рослинної кардіограми" у домашніх господарствах.
"Зараз винахід призначений для аграрних підприємств, фермерств, науково-дослідних інститутів. Його також використовують у Німеччині для перевірки максимальних доз уведення пестицидів. Вибравши відповідну методику, його можна використовувати для будь-якої рослини. Наприклад, в Одесі розробляють метод оптимізації поливу винограду. Бо, зазвичай, рослину поливають надміру, тому є більші втрати водних, енергетичних ресурсів. А це – гроші", – зазначив співробітник інституту.
За його словами, аналогічні прилади є, але значно дорожчі. Мовляв, український коштує 4 тисячі гривень, а іноземний – 15 тисяч гривень.
"Розробки інституту фінансувала держава, але серійно випустити допоміг Євросоюз. Першу партію ми роздали українським організаціям безкоштовно. Були незадоволені, але більшість мали гарні результати, використовуючи прилад за власною методикою", – розповів Галелюк.
Він також підкреслив, що винахід не дає точного результату, адже його завданням є охарактеризувати загальний стан.
"Достовірність результату – 80%. Але головне – це показати, чи добре, або ж погано почувається рослина. Якщо погано – необхідно віддавати її на детальне хімічне дослідження", – наголосив учений.
Коментарі
1