Економічний експерт Сергій Лямець звернув увагу на низку проблемних фактів в історії націоналізації ПриватБанку.
На його думку, інсайдери в керівництві Нацбанку, а саме все заступник голови Катерина Рожкова діяли не в інтересах держави, а в інтересах колишніх власників банку. Що ж до публічної критики з обох сторін — то це, скоріше за все, були заходи з відволікання.
"У цілої країни вкрали $10 млрд, а відповідальних за це немає. Навіть навпаки, Коломойський ще в 2019 році добився судового вердикту про те, що націоналізація "Привату" була незаконною. З того часу він натякає, що не проти отримати з держави ще $ 2 млрд компенсації за несправедливо вкрадений банк. Як таке могло статися? Упевнений, що мав місце банальний "договірняк" між Гонтаревою, Рожковою, Порошенком, Коломойським і декількома співробітниками МВФ", - пише Лямець.
"Фахівцям Нацбанку доводилося регулярно перемальовувати схеми активів "Привату". Потрібно сказати, вони справлялися. Рожкова вже працювала в Нацбанку в 2008-2009 роках і керувала банківським наглядом. У 2015 році вона повернулася - і теж очолила нагляд. "Банкопад" - фактично більше її дитина, ніж Гонтаревої. Як вона керувала наглядом, ми дізналися з так званих "плівок Рожкової", - додає експерт.
Йдеться про записи, які з'явилися в мережі в 2016 році, де голос, схожий на Рожкову, веде переговори з декількома банкірами. На цих записах особа, голос якої схожий на Рожкову, домовляється про відверто незаконні дії, що мало би стати підставою для відсторонення і детального розслідування. Однак правоохоронні органи не вчинили жодних дій.
Водночас низка дій з боку Нацбанку дала можливість власникам ПриватБанку почуватися вільно та виводити кошти з населення. Так, регулятор дозволив Коломойському не надавати нормальні застави: "за цілий рік Рожкова не попросить від "Привату" ліквідних застав. Хоча могла б це зробити за кілька тижнів".
Документи про надані застави до цього часу засекречені, а прибуткові компанії залишилися у своїх власників, замість того, щоб відійти державі і компенсувати втрати від виведення капіталів. Так само регулятор закрив очі на практику непрямих депозитів, не забезпечених фондом гарантування внесків, що дало можливість додатково вивести ще більше 5 мільярдів.
Незважаючи на масу доказів у причетності заступника голови НБУ Рожкової до корупції, її сьогодні активно захищають міжнародні партнери України.
"Мені здається, в будь-якій країні світу ці дії підпадають під нанесення збитків державі і автоматично означають корупційне розслідування", - робить висновок Лямець.
Коментарі