середа, 20 листопада 2024 12:06

Чоловік заховався за жіночим псевдо, щоб записувати кулінарні рецепти

Чоловік заховався за жіночим псевдо, щоб записувати кулінарні рецепти
Фото надала Світлана Короненко

У ХІХ столітті з'явилися перші кулінарні книжки українською мовою. Серед них "Русская пекарня, або Наука як варити і печи" Емілії Левицької, видана 1868 року в Коломиї. Використане в назві слово "русская" означає лише приналежність до Галицької Русі й аж ніяк не до Російської імперії. Це в своїй кулінарно-етнографічній енциклопедії "Біблія борщу" доводить письменниця Світлана Короненко.

Пізніше, а саме 1913 року, з'являється книжка Зиновії Клиновецької "Страви й напитки на Україні". Точніше авторство належить Борису Дубровському, який сховався за жіночим псевдонімом. А справжнє ім'я автора оприлюднили через багато років. Цю таємницю відкрила Наталія Чапленко, авторка кулінарного словника з поясненнями "Українські назви з куховарства й харчування", виданого в Нью-Йорку Союзом українок Америки 1980-го. Щоправда, докладної інформації про Дубровського не залишили. Зрозуміло лише те, що за цією кулінарною збіркою стоїть доволі копітка й професійна робота упорядника і україноцентричного чоловіка.
До речі, у книжці "Страви й напитки на Україні" є майже 20 рецептів борщів, і поміж них рецепт, який надрукували мало не вперше, – це "Гетьманський борщ". А взагалі варто наголосити, що всі ці рецепти були об'єднавчі, містили назви борщів, уперше позначених різними регіонами України, – Київський, Кубанський, Волинський, Чернігівський. До того в кулінарних книжках вони не траплялися.

Повну версію матеріалу про старовинні кулінарні джерела, які дослідила Світлана Короненко, можна прочитати в журналі "Країна".

Передплатити журнал "Країна"

Зараз ви читаєте новину «Чоловік заховався за жіночим псевдо, щоб записувати кулінарні рецепти». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути