Серж Лифар - балетний танцівник та хореограф українського походження, відомий як один із найвидатніших танцівників XX сторіччя. Сучасники називали його Богом танцю.
Сергій Лифар народився у Києві. Мав тонке відчуття музики. З дитинства співав у церковному хорі Софіївського собору, брав уроки гри на скрипці, відвідував клас фортепіано. Визначальною в його долі стала зустріч із Броніславою Ніжинською, сестрою відомого на той час танцівника Вацлава Ніжинського. Саме її балетна секція і стала для 17-річного Сергія першим кроком до вершин слави.
1922 року Ніжинська емігрувала до Парижа. Там співпрацювала зі знаменитим "Російським балетом" Сергія Дягілєва. Через рік запросила до трупи своїх найкращих учнів, серед яких і Лифаря. Самовіддана праця, фанатична любов до танцю швидко зробили зі скромного, допитливого юнака першого соліста "Російського балету".
Переломним у житті Лифаря став 1929 рік. На той час російський балет за кордоном переніс три великих потрясіння: померли Анна Павлова і Сергій Дягілєв, залишив сцену Ніжинський. Саме тоді 24-річному Лифарю запропонували очолити балетну трупу театру "Гранд-Опера", якому віддав більше 30 років життя. Був його солістом, хореографом, педагогом. Фактично він відродив французький балет, ставши основоположником нового напрямку в балеті - "неокласицизму".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 емігрантів, які прославили Україну на весь світ
Визволення Парижа 1944-го спричинило до різкого повороту в долі Лифаря. Французький Рух Опору звинуватив його у колабораціонізмі й засудив до страти. Лифар тікає з Франції. За кілька років Національний французький комітет із питань "чистки" скасував обвинувачення, і балетмейстер тріумфально повернувся до рідного театру.
Змінювати українське громадянство Сергій Лифар не хотів. На всі пропозиції відповідав: "Я - українець і цим пишаюся". Після еміграції Сергій Лифар лише один раз побував у Києві - у 1961 році.
Останні роки життя Серж Лифар прожив у Лозанні, Швейцарія, де й помер 15 грудня 1986 року.
Коментарі