Чорна п'ятниця – це чудова нагода вигідно придбати товари, які давно були у списку бажань, із гарною знижкою. Проте перед омріяною покупкою радимо ознайомитися з рекомендаціями, які допоможуть вам не стати жертвами шахраїв.
З кожним роком в Україні зростає кількість покупок, які здійснюються через інтернет. У цьому немає нічого дивного, адже такий спосіб є досить зручним, дає змогу порівняти пропозиції різних продавців і вигідно придбати необхідні товари, не виходячи з дому чи офісу. Водночас стрімко зростає й рівень онлайн-шахрайства. Щоб не потрапити на "гачок" злочинців та отримати задоволення від вигідних покупок, передусім користуйтеся послугами перевірених інтернет-магазинів, як-от EVA.UA, Rozetka, Jysk, АЛЛО тощо.
Що таке шахрайство
Відповідно до частини першої статті 190 Кримінального кодексу України, шахрайство – це заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Частиною четвертою цієї самої статті передбачено, що шахрайство, вчинене у великих розмірах або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кожен дев'ятий став жертвою шахраїв - опитування
Чорна п'ятниця – гарний привід для злочинців, щоби ввести в оману покупців. У гонитві за шаленими знижками люди часто керуються емоціями і діють украй імпульсивно. Будьте обачні, перед покупкою завжди перевіряйте інформацію про продавця та дійте розважливо.
Як перевірити надійність інтернет-магазину
Насамперед з'ясуйте офіційну назву та код ЄДРПОУ юридичної особи або індивідуальний податковий номер фізичної особи-підприємця. Цю інформацію зазвичай можна знайти в розділах "Контакти", "Умови повернення товару" на сайті продавця або в Google чи іншому пошуковому сервісі. За допомогою цих даних в онлайн-системі YouControl ви можете переглянути, чи не перебуває компанія у процесі припинення, а також її вид діяльності, адресу й інші реєстраційні дані, судові справи, борги тощо.
Щоб перевірити, чи легітимний сайт, на якому ви плануєте замовити товар, або він є спробою фішингу чи шахрайства, кіберполіція рекомендує скористатися сервісом ЄМА CheckMyLink. На жаль, це не гарантує стовідсоткової безпеки, проте є одним зі способів, які допомагають не потрапити у пастку зловмисників.
"Червоні прапорці", які повинні насторожити
• Дуже низька ціна на товар.
• Занадто приваблива реклама, надіслана електронною поштою з підозрілими посиланнями та вкладеннями.
• Сайти-двійники або фішинг-ресурси, які зовні дуже схожі на популярні інтернет-магазини.
• Прохання продавця перерахувати передоплату безпосередньо на банківську карту. В офіційного магазину повинен бути банківський рахунок ФОП або юридичної особи.
• Намагання менеджерів дізнатися термін дії вашої банківської карти та CVV-код.
• Наявні негативні відгуки в соцмережах або на спеціалізованих зовнішніх ресурсах.
Якщо вам усе-таки не пощастило і ви стали жертвою винахідливих злочинців, не зволікайте й одразу звертайтеся до найближчого відділу поліції або телефонуйте за номером "102". Зберіть якнайбільше доказів, це можуть бути, наприклад, квитанції про проведення фінансових операцій, роздруківки повідомлень, оголошень тощо. Негайно зателефонуйте в банк і повідомте, що переказ був здійснений на карту шахрая.
Сподіваємося, що стаття була корисною і допоможе вам не постраждати від дій злочинців. А ми бажаємо вам безпечного шопінгу та приємних покупок!
Маркетологи у "чорну п'ятницю" приваблюють "великими знижками та унікальними пропозиціями". Як зробити покупки без удару для гаманця, розбиралася Gazeta.ua.
Коментарі