Москва розуміє, що надання томосу православній церкві в Україні – уже незворотний крок.
Рішення про надання томосу про автокефалію православній церкві в Україні мають ухвалити на синоді Константинопольської церкви 9–11 жовтня, - заявив патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет
"Насамперед, екзархи в розумінні грецької церкви – це представники патріарха або глави церкви, - каже патріарх. - У нашому розумінні екзарх – це керівник декількох єпархій, яким у свій час був і я. А ці 2 призначених Вселенським патріархом екзархів – архієпископ Даниїл і єпископ Іларіон – мають інше призначення, вони будуть представляти Вселенського патріарха в підготовці до майбутнього собору Української церкви. Вони будуть зустрічатися з нами, думаю, і з Українською Автокефальною Православною Церквою, і з Московським патріархатом, і, звичайно, з президентом. Це все відбувається в рамках підготовки до собору, який зберемо ми, – ті, хто звернувся до Вселенського патріарха з проханням надати томос про автокефалію Українській православній церкві. Але собор відбудеться не раніше, ніж пройде синод Константинопольської церкви, який розгляне питання автокефалії та прийме рішення про надання томосу. Найближча сесія синоду очікується 9–11 жовтня".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кирило розриває стосунки з Варфоломієм
За його словами, "собор не може відбутися раніше синоду".
"Спочатку Вселенський патріарх приймає рішення про надання томосу, після цього ми скликаємо собор, на соборі фіксується об'єднання всіх 3 церков у єдину помісну автокефальну православну церкву й обирається її предстоятель – патріарх. І тоді вже томос, прийнятий на синоді, буде вручений цьому патріарху", – продовжив глава УПЦ КП.
Роль екзархів в Україні – сприяти підготовці собору.
"Чи вони, чи хтось інший, уповноважений Вселенським патріархом, буде на соборі для його засвідчення. Собор проходитиме за нашими правилами, згідно з нашим статутом... Наша церква буде грати провідну роль, але і 2 інші церкви, які беруть участь у соборі, повинні мати своє достоїнство", – сказав патріарх Філарет.
"Якщо патріарх призначив екзархів, які займаються підготовкою до собору, значить, синод обов'язково буде вирішувати це питання". "Чому призначення екзархів викликало такий ажіотаж? Тому що Москва розуміє: призначення екзархів означає надання томосу, це вже незворотний крок", – додав Філарет.
19 квітня Верховна Рада України проголосувала за постанову про звернення президента до вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати томос про автокефалію православній церкві в Україні. 22 квітня президент Петро Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав до розгляд цього питання. 2 вересня Архієрейський собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами. 7 вересня в межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади. Дії Константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначення представників в Україні у РПЦ розцінили як "грубе вторгнення" на свою канонічну територію та пообіцяли, що такі дії "не залишаться без відповіді". 14 вересня на позачерговому засіданні синод Руської православної церкви ухвалив рішення припинити участь РПЦ у структурах, пов'язаних із Константинопольським патріархатом. Синод також вирішив припинити спільне служіння представників РПЦ з ієрархами Константинопольського патріархату і заборонити під час богослужінь згадувати Вселенського патріарха Варфоломія.
Білоруська автокефальна православна церква підтримує надання томосу Українській православній церкві та також має на меті офіційно отримати статус автокефалії.
Коментарі