До Дня Африки Олександр Мішин, співзасновник "Центру дослідження Африки" розповів про 10 маловідомих фактів про політичне життя країн континенту.
1. Африканські нації є надзвичайно політично активними. Про це свідчить факт високої явки людей на виборах. У середньому явка на виборах по усіх державах Африки 2013 року склала 66%. Тоді, як у США цей показник на президентських виборах 2012 року становив 67%. Найбільш активні громадяни Сьєрра-Леоне, у них правом голосу зазвичай користуються до 90% виборців. У той же час в Україні голосувати приходять лише 50% виборців.
2. Африканські парламенти мають найвищий рівень представництва жінок у світі. У Руанді 64% парламентарів - жінки, на Сейшелах, в Сенегалі та ПАР – понад 40%, в Уганді, Мозамбіку, Танзанії та Уганді – понад 35%. Тоді як, для прикладу, в Конгресі США жінки займають 18% місць, а в сенаті – 20%. В Україні у парламенті лише 11% жінок.
3. 2006 року в Сомалі при владі встановився режим "критархії". Це надзвичайно рідкісне політичне явище, коли вища влада сконцентрована в руках судів. Щоправда, уряд Союзу ісламських судів уже через півроку правління був повалений ефіопською інтервенцією.
4. Іспанія - остання європейська держава, що володіє колоніями на континентальній частині Африки. Це так звані plazas de soberanía. Під владою іспанської корони лишаються міста-анклави Сеута, Мелілья, острови Чафарінас та Алусемас, півострів Пеньон-де-Велес-де-ла-Гомера, острів Перехіль та острів Альборан.
5. Найдавніша та найновіша держави сучасного світу знаходяться в Африці. Держава Єгипет виникла у 4 тис. до н.е., з тих пір так і розвивається. Наймолодша держава світу - Південний Судан. Здобув незалежність 9 липня 2011 року. Тобто, йому всього 5 років.
6. Китай здійснює справжню колонізацію Африки. Наразі на території континенту живе понад 1 мільйон китайців. При чому лише в Анголі їх проживає 350 тисяч.
7. Про те, наскільки зросла роль Африки в міжнародних відносинах свідчить той факт, що 2008 року уряд США створив окреме Африканське командування збройних сил США (АФРИКОМ). Неофіційно його головна мета – протидія стрімкій експансії Китаю на континенті.
8. Амазіги або бербери є однією з найбільших нації у світі (38 млн. осіб), яка позбавлена власної державності та розпорошена на території 8 держав Африки. Амазіги це "африканські курди", які 2012 року спробували проголосити власну державу Азавад. Утім, ця ініціатива провалилася.
9. На сьогодні в Африці існує кілька "держав-привидів", що не мають міжнародного визнання. До них належать Сомаліленд, Пунтленд, Джубаленд, Галмудуг, Кабінда, Демократична республіка Бакассі.
10. Керівники Мадагаскару мають найскладніші для запам'ятовування прізвища серед лідерів Африки. Країною в різний час керували Жіль Андріамахазу, Норберт Рацірахонана, Марк Раваломанана, але всіх перевершив дійсний президент Ері Радзаунарімампіаніна.
Коментарі