У чистий четвер у Полтаві на станції екстреної медичної допомоги та медицини катастроф провели експеримент. Обробили машину "швидкої" іноваційним засобом.
Його діючими речовинами є діоксид титану та оксид цинку. Ці компоненти використовуються у виробництві зубної пасти.
Експеримент з засобами, що допоможуть тримати поверхні стерильними впродовж довгого терміну провели на медичному транспорті уперше в Україні.
Кореспондентка Gazeta.ua мала змогу побачити обробку медичного транспорту на власні очі.
Ранком четверга біля Полтавського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф більш людно ніж зазвичай. Перед входом в будівлю стоїть з відкритими дверима автомобіль кардіологічної реанімації. Навколо зібралися обласні чиновники, медпрацівники та журналісти. А також двоє чоловіків в яскраво жовтих комбінезонах біозахисту.
Поки чоловіки ладнають електричний компресор для нанесення рідини, в машину заходить лаборантка з пробірками в руках. По черзі виймає з пробірок стерильні палички з ватою на кінці та проводить ними по поверхням в автомобілі "швидкої". Поруч із нею аналогічну процедуру виконує співробітниця компанії "Дезковер". Хіба що використовує більш сучасні пробірки та аналізатор.
Жінки збирають змиви. В лабораторії зразки перевірять на наявність мікроорганізмів в медичному транспорті.
В повітрі сильно пахне хлором - вочевидь, машину попередньо ретельно помили. Салон, в якому перевозять пацієнтів, виглядає ідеально чистим.
За роботу береться один з чоловіків у захисному одязі. Миючим засобом для очищення та паперовою серветкою протирає всі поверхні. Це - підготовча процедура, знежирення. Таким чином прибирають залишки попередніх дезрозчинів. Щоб можна було рівним шаром нанести антибактеріальне покриття.
Поки поверхня сохне, чоловік наливає з пляшки в пластиковий стакан непрозору білу рідину. Приєднує до ємності трубку та включає компресор.
Потім до роботи береться його колега. Надягає окуляри та респіратор, бере розпилювач, заходить у салон "швидкої".
Поверхні обробляє ретельно, направляючи струмінь рідини на все, що знаходиться в салоні авто: стелю та стіни, медичне обладнання, ноші для пацієнтів, крісло для медиків. Апаратуру з ніш не виймає, обробляє поверхнево. Ані під час обробки, ані після неї запаху від рідини в салоні авто немає.
Наступні пів години після обробки до салону ніхто не заходить, двері тримають відкритими. Треба, щоб розчин висох. Також важлива дія світла. Адже відбувається фотокаталітична реакція.
"Це покриття має дезинфікуючу тривалу дії. Вбиває всі види мікробів, бактерій і вірусів, у тому числі Covid-19, а також припиняє їх поширення на будь-якій поверхні. У Європі воно дуже популярне, зокрема в Угорщині. У зв'язку з пандемією, стає затребувано й в Україні. Засіб наноситься один раз і діє протягом року", - розповіла співзасновниця та директорка з якості компанії "Дезковер" Світлана Ющенко.
Покриття повністю безпечне для людей і тварин. Після нанесення утворює на поверхні щільний шар і не може бути видалене ніякими хімічними речовинами.
"Це титан і він безпечний. Додається до харчових продуктів, також використовується в деяких ліках, солодких драже, в зубній пасті. Оксид титану не має кольору і запаху", - пояснює представник компанії.
Другим компонентом деззасобу є оксид цинку. Ця сполука використовується для надання білого кольору фарбам та пластикам, у косметології її використовують для відбілюючої зубної пасти, в медицині - як протизапальний засіб у кремах та мазях. А ще оксид цинку володіє фотокаталітичною активністю, що обумовлює його широке застосування для створення самоочисних поверхонь, бактерицидних покриттів для стін і стель у лікарнях.
Саме ці властивості і покладені в основу корисної дії іноваційного засобу для гігієнічної обробки поверхонь Resysten. В Україні засіб отримав реєстрацію на початку лютого. Полтава стала першим містом, де його застосували. Поки що - лише експериментально.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли спосіб, як знищити коронавірус за секунду
"Щодня машини "швидкої" потребують дезобробки, на це витрачають великі кошти. До нас звернулася компанія і запропонувала цей засіб. Якщо ним обробити поверхні, протягом року не будуть розвиватися бактерії і віруси. Це важливо з двох питань. По-перше, це безпека громадян. По-друге, економія значних коштів на обробці кілька разів на день деззасобами цих авто. Ми домовилися, що безкоштовно проведемо дослідження. Зняли змиви поверхонь до та після обробки. За два тижні перевіримо, за місяць. І будемо визначати, чи дієва ця речовина", - розповів перший заступник голови Полтавської ОДА Дмитро Лунін.
Щоправда, обробку деззасобами все одно доведеться застосовувати.
"Це не відміняє обробку. Якщо ця речовина буде покрита шаром бруду, його треба прибирати. Це - посилений засіб безпеки. У громадських місцях зараз протирають, наприклад, поручні, деззасобами. Які активні лише на час, поки засіб не висохне. Наше покриття продовжує працювати набагато довше. На поверхні відбувається фотокаталітичний процес утворення вільних радикалів. Бактерії в цьому шарі фізично руйнуються", - пояснила Світлана Ющенко.
Властивості речовини, яку в Європі називають "Білий Титан" полягають у тому, що на молекулярному рівні проникає в поверхню, на яку вона розпилена. При контакті зі світлом - природнім чи штучним - покриття на поверхні активізується і залишається таким протягом року. Незалежно від того, скільки разів його торкаються або навіть очищають деззасобами.
В обласному Департаменті охорони здоров'я поки досить стримано коментують вигоди використання нового засобу.
"Мусимо забезпечувати захист від інфікування медичних працівників і пацієнтів, яких перевозить медична допомога. Намагаємося шукати і впроваджувати іноваційні методи. Особливо ті, які більш вигідні економічно. Ми подивимся на лабораторні результати. Всі машини зараз дуже активно працюють на лінії", - сказав директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА Віктор Лисак.
Результати експерименту з обробкою машини "швидкої" в Полтаві будуть відомі за місяць. Їх визначать лаборатрним шляхом.
Засіб на основі оксидів цинку та титану який в Угорщині уперше тестували під час епідемії грипу у 2013 році, під час нинішньої пандемії використовують в Британії та країнаї Євросоюзу. Обробляють громадський транспорт, медичні установи, дитячі заклади, підприємства харчової промисловості.
Коментарі