25 травня 996 року в Києві освячена перша на Русі кам'яна церква в ім'я Першої Пречистої Пресвятої Богородиці Десятинна церква. Це відбулося в епоху князювання Володимира Великого. Назва пов'язана з тим, що на її зведення та підтримку Володимир Великий виділив десяту частину своїх доходів - десятину. Кам'яний храм побудували хрестово-купольним шестиярусним. Звели на місці смерті першомучеників-християн, пише calendate.com.
На початку ХІ століття була пошкоджена пожежею, але незабаром її відновили і з трьох сторін додали галереї. Десятинна церква була прикрашена мозаїками, фресками, різьбленими мармуровими й шиферними плитами. Ікони, хрести та посуд привезли з Херсонеса Таврійського 1007-го. Крім головного вівтаря церкви мала ще два - св. Володимира і св. Миколая.
У церкві була княжа усипальниця. Тут поховали християнську дружину Володимира — візантійську царівну Анну, яка померла 1011 року. Потім і самого Володимира, якого не стало 1015-го. Також сюди перенесли з Вишгороду останки княгині Ольги. 1044 року Ярослав Мудрий поховав у Десятинній церкві посмертно "хрещених" братів Володимира — Ярополка й Олега Древлянського.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чортомлицьку Січ московські війська знищили за два тижні
1169-го церкву розграбували війська Андрія Боголюбського, 1203 року — війська Рюрика Ростиславича. Наприкінці 1240-го орди хана Батия, узявши Київ, знищили Десятинну церкву — останній оплот киян. За переказами, Десятинна церква впала, бо в неї набилося забагато людей. Вони намагалися врятуватися від монголів.
Розкопки руїн храму почалися в 1630-роках за ініціативою митрополита Петра Могили. Пізніше в руїнах виявили саркофаг князя і його дружини Анни. Князівський череп поховали в храмі Спаса на Берестові. Потім перенесли в Успенський собор Києво-Печерської лаври. Інші останки перепоховали в Софійському соборі.
Коментарі