середа, 01 листопада 2006 16:58

Фальшиві дипломи друкують у Москві

 

Управління по боротьбі з організованою злочинністю Києва розслідує справу про фальшиві дипломи. Поки що міліціонерам не вдалося затримати тих, хто їх підробляє. Міські оперативники визнають, що з таким злочином зіткнулися вперше.

Зі слів міліції, історія почалася з того, що на початку жовтня викладачі Міжрегіональної академії управління персоналом знайшли в Інтернеті сайт www.diplomy.ru. На ньому пропонували дипломи будь-якого вищого навчального закладу світу, свідоцтва про одруження, смерть і народження. Інформацію передали до УБОЗу.

— Ми попросили МАУП про співпрацю, оскільки вони й вийшли на сайт, — розповідає "ГПУ" заступник начальника 7-го відділу УБОЗу Олександр Білик, 27 років. — Потрібно було заповнити анкету: злочинці могли перевірити дані, тому людина мала бути не з міліції. Потім з ним зв"язалися й обговорили час і місце зустрічі.

УБОЗівці замовили диплом магістра КПІ за спеціальністю "економіка підприємства". Такий диплом легше було б перевірити, бо у 2005–2006 роках вуз не випускав магістрів за цим фахом.

42-річний працівник МАУПу вів із кур"єром переговори по телефону. Вони п"ять разів не могли зустрітися — кур"єр в останній момент передзвонював і відміняв зустрічі. Розмови записувалися на диктофон. 11 жовтня кур"єр сам зателефонував і призначив зустріч. Киянин мав очікувати високого чоловіка із залисиною о 15.00 на Ленінградській площі, з лівого боку від входу до універмагу. МАУПівець повинен був мати при собі $800 — у стільки оцінили фальшивий диплом нового зразка. Старий зразок — документ у вигляді книжечки — удвічі дешевший.

— Ми позначили гроші, — розповідає Олександр Білик. — Неподалік місця зустрічі стояли двоє оперативників. До МАУПівця підійшов 30-річний чоловік. І тільки-но конверт з доларами був у нього в руках, з"явилися міліціонери й попросили пройти з ними.

Вуз не випускав магістрів за спеціальністю "економіка підприємства"

Але чоловік, якому передали гроші, виявився простим перехожим. Сам кур"єр у цей час спостерігав за зустріччю з іншого боку вулиці. Коли він побачив міліцію, одразу втік. Фоторобота на нього немає, є лише словесний опис.

— Той, кого ми затримали, розповів: до нього на вулиці підійшов чоловік. Дав 50 гривень, назвав місце, дав пакунок і попросив передати вказаній людині біля магазину, — розповідає 36-річний оперуповноважений в особливо важливих справах. — Тепер цей випадковий перехожий проходить у справі головним свідком. Затримувати його підстав немає.

Диплом вилучили й того ж дня направили на експертизу.

— Це дуже якісна підробка, — зазначає Олександр Білик, — матеріали замовлені в Америці. Є навіть голографічний захист і підпис декана. Додаток з печаткою — усе як треба.

Міліціонери впевнені: фальшивку виготовлено в Москві. Бо сайт — російський. Звідти підробки доставляють в інші міста поїздом або ж літаком. Злочинці мають дороге та якісне обладнання, хороші принтери. На такій техніці можна не лише дипломи, а й гроші друкувати. Мало хто з роботодавців перевіряє правдивість документа про освіту. Навіть коли виявлять, що це підробка, такому працівникові загрожує невеликий штраф.

— Ми вже виявили схему, — каже оперуповноважений. — Зараз навряд чи вдасться вийти на підроблювачів. До колег у Росії ми справи не передавали. А через те що вона набула розголосу, злочинці причаїлися.

Перші кілька днів після виявлення диплома сайт www.diplomy.ru працював, але на будь-які прохання про документ приходив лист: "Такого у нас немає". Зрештою, сайт припинив роботу.

У п"ятницю науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС закінчив експертизу. Вона засвідчила: папір, фарба, печатка й підпис — фальшиві.

Вирішується питання про порушення кримінальної справи. Лише після цього інформацію передадуть російським міліціонерам, кур"єра оголосять у розшук.

У КПІ спершу були схвильовані тим, що фальшивий диплом замовили саме їхнього навчального закладу.

— Значить, у нас надійний і рейтинговий вуз, — каже секретарка в приймальні ректора. — Неспроста обрали саме КПІ. Тим більше, що диплом далі міліції нікуди не пішов.

Міліціонери запевняють: якщо вони розкриють цю справу, то засилля фальшивих дипломів у країні зменшиться. Чутки, що будь-який документ можна купити на Петрівці, оперативники спростовують. Цей ринок, мовляв, завжди під їхньою пильною увагою.

Зараз ви читаєте новину «Фальшиві дипломи друкують у Москві». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 7644
Голосування Якби вибори мера Києва відбувалися найближчим часом, за кого б віддали свій голос?
  • Віталій Кличко
  • Борислав Береза
  • Микола Томенко
  • Марина Порошенко
  • Роман Грищук
  • Олексій Кучеренко
  • Андрій Іллєнко
  • Сергій Притула
  • Юрій Левченко
  • Свій варіант
Переглянути