
Письменниця Євгенія Кузнєцова розповіла, навіщо сталінське керівництво проводило українізацію у 1920-1930-х. Записує цикл розмов про мовну політику в СРСР на своєму YouTube-каналі.
"Навіщо ж була ось ця вся свобода 1920-х? Це державне утворення було ще хитким і мало серйозні ризики дезінтеграції, тому керівники й прийняли рішення насадити комуністичну ідеологію на місцях. Сам Сталін говорив не дуже прямо, але дотично, що підтримка місцевих культур - це лише перший етап. Для іноземного селянства радянська влада мала стати рідною, а це було можливо тільки тоді, коли місцевий документообіг і освіта були би на місцевих мовах. Після того як вони виконали б функцію ідеологічної освіти, настав би другий етап, коли місцева культура піде на звітну периферію, а на території всього СРСР діятиме спільна мова", - розповідає письменниця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "І зараз є люди, які пов'язують із російською свої надії на багатство"
Зазначає, що цією "спільною мовою" відверто російську Сталін не називав, казав про якусь "нову". Нагадує, що СРСР не збирався залишатися у своїх кордонах. Планував світову революцію - саме тому мова мала бути прийнятною для "всього світу". Отже, підтримка місцевих культур була не ціллю, а засобом поширення ідеології.
"Варто згадати і наркома освіти УРСР Григорія Гринька, - додає Кузнєцова. - Виступаючи перед освітянами на Миколаївщині, він казав, що влада не має ціллю підтримувати якусь конкретну культуру, її завдання -комуністичне виховання, а хто так не думає, тому не місце в радянській освіті. Уже за кілька років обурювався тим, що російські спеціалісти, які прибувають в Україну, не вчать українську мову, а армія стає інструментом русифікації".
Обурювалися й інші чиновники, які не розуміли, що українізацію згортають. Згодом усіх їх репресують.
Колишнього наркома освіти УРСР і прихильника українізації Олександра Шумського вбили в Саратові 18 вересня 1946 року. Розпорядження щодо ліквідації дали Йосип Сталін, Микита Хрущов і Лазар Каганович.
Шумський очолював Наркомат освіти у 1924-1927 роках. Звертався до Сталіна з проханням надати українцям можливість самим обирати політичних лідерів, сприяв українізації. Після того його звинувачували в поширенні в Україні антирадянських настроїв. Вигадали "національний ухил", який прозвали шумськізмом.
Коментарі