"Чучело ми робім так, — розповідає 82-річна Ольга Подарван із села Москалі, за 25 км від Чернігова. — Сабйом двє палкі навхрєст і одєнім які стари пінжак або пальто падєрте на тиє палкі. Нагору ще й вєдро або яку каструлю діряву. І паставім — найболіє на проса. На пшаніцу, на жита — нє ставлялі, а на проса обязатєльна — шоб птіци нє випєвалі".
Опудало на сільських городах, аби вберегти від птахів і звірів урожай, роблять подібним до людської постаті. "Тіло"набивають соломою або сіном. На "чоловіче" опудало зверху надягають шапку, на "жіноче" — хустку. Два таких стоять і на подвір"ї в Ольги Подарван — захищають курей.
— То ад коршака, — пояснює. — Навєшала трапак разних старих і паганих, а навєрх шапку адєла. Випущу кур на двуор, а вуон тут як тут. Було, прилєтіт да і з"єсть. Баятса чи ніє баятса, а ставлять ставляєм. Да шоб баяліс, да рук ще прив"язую яку клєйонку. Вєтєр їх гайдає, і це чучело наче рукамі махає. А шоб тарахтєло, каробку яку прив"язуєм кансієрвінную.
На Поліссі опудала ставлять також на картопляних полях — аби захистити їх від набігів диких кабанів. До "рук" чіпляють порожні пластикові пляшки — вони добре торохтять на вітрі. Використовують також торохкала, млинки, хурхала — саморобні пропелери, що тріщать від обертання вітром. Щоб віднадити зайців від капусти, на Закарпатті ставлять "дитячі" опудала — вдягають на них дитячий одяг.
А на Київщині, щоб відлякати хижих птахів, на високій тичці колись вішали мертву ворону. Щоб ласка не душила птицю, у курнику — вбиту сороку. Мертвим птахам іще з дохристиянських часів приписували здатність відводити не лише хижаків, але й нечисту силу від господарства. Зрештою, боронить хазяйство від злих духів і городнє опудало. Уночі воно нібито оживає й бореться з відьмами й відьмаками, захищаючи врожай. На Житомирщині померлих предків і городнє опудало називають однаково — Дід або Баба.
Мертві птахи відводять нечисту силу від господарства
Обвішують опудала також ялинковими блискучими прикрасами й дощиком, нарізаною фольгою. Вони відбивають сонячне світло й коливаються навіть від легенького вітру. Але шпаки, скаржиться Ольга Подарван, не бояться нічого. У їхньому селі вони останніми роками знищують весь врожай вишень. Щоб бодай якось захистити ці дерева, обмотують їх нитками або накривають старими тюлем чи сітями.
Американські поля захищають сиренами й водометами
Ультразвукове опудало винайшли вчені з корейського університету Ачжу. Воно працює на сонячних батареях. Інфрачервоний датчик фіксує наближення тварин чи птахів. А далі автоматично вмикається випромінювач. Ультразвукові хвилі, що від нього йдуть, спричиняють у птахів відчуття тривоги й ті тікають. Розробники запевняють, що пернатим ультразвукове опудало шкоди не завдає.
Опудало-робот із веб-камерою створили студенти з університету Південної Флориди, США. Невеликий комп"ютер має спеціальну програму: розпізнавши птахів-шкідників, вмикає сирену й водомет. Фермери, щоб самим не потрапити під "обстріл", мусять одягати жовтогаряче вбрання — на цей колір робот не реагує.
Коментарі