Засновник платформи Wikileaks Джуліан Асандж 25 липня 2010-го на сайті Wikileaks опублікував "Щоденник війни в Афганістані". Це таємний збірник із понад 91 тис доповідей, що висвітлюють війну в Афганістані з 2004 по 2010 рік. Більшість записів надані американськими солдатами та розвідниками.
Ассанж має австралійське походження і починав свою кар'єру як програміст. Засновує Wikileaks - міжнародну організацію, що займається витоками таємної інформації та публікацією на сайті. Базу головного сервера зробив у Швеції. Понад чотири роки сайт не привертав уваги. 2010-го до Ассанжа таємно звернувся американський рядовий першого класу Бредлі Меннінг. Він служить розвідником в Багдаді. В Афганістані тривав військовий конфлікт між Міжнародними силами сприяння безпеці під проводом НАТО та ісламіським рухом Талібан.
Меннінг володів допуском до матеріалів з грифом "Цілком таємно". Він копіював дипломатичні депеші, звіти розвідки, воєнні хроніки. В них - розповіді про тортури і вбивства мирних жителів, дані про агентів впливу серед талібів, переслідування і знищення лідерів радикального ісламістського руху без судового рішення. У звітах розповідається про збільшення кількості нападів з боку талібів і про підозри, що бойовиків спонсорують Пакистан та Іран.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В афганській війні загинули більш як 3 тис. українських солдатів
Ассанж вирішив передати частину документів провідним світовим газетам і журналам - американській газеті The New York Times, британській The Guardian і німецькому тижневику Der Spiegel. Ті перевірили і опублікували. "Щоденник війни в Афганістані" з'являється на сайті Wikileaks в той же день. Публікації привернули увагу всього світу, вибухнув міжнародний скандал.
Рядового Меннінга швидко вирахували і заарештували. Ассанжу почали надсилати інформацію інші анонімні джерел з усього світу. Ще роками сайт публікував переважно американські секретні документи про війну в Афганістані, Іраку, дипломатичне листування. також документи про те, як американські спецслужби стежили за європейськими урядами Франції і Німеччини.
15 травня 1988 року після майже 9 років військової підтримки прокомуністичного уряду з Афганістану почато виведення радянських військ. Радянський Союз зобов'язався вивести свій контингент в дев'ятимісячний термін, тобто до 15 лютого наступного року.
Коментарі