Директорія УНР оприлюднила декларацію нової державної політики 26 грудня 1918-го у Києві. За 12 діб до того, шляхом збройного повстання, повалила владу гетьмана Павла Скоропадського.
"Героїчним поривом українського озброєного трудового народу зметено з лиця землі української руйнуюче поміщицько-монархічне панування - гетьманщину. Україну вичищено від карних експедицій, старост, жандармів та інших злочинних інституцій пануючих класів. Відновлено національно-персональну автономію, що забезпечує право кожної нації на вільне життя", - йшлося в документі.
Директорія оголошувалася тимчасовою верховною владою України до проведення Трудового Конгресу. Всі розпорядження гетьманського уряду було скасовано та відновлено Українську Народну Республіку. У декларації наголошувалося на необхідності ліквідації буржуазії. Підкреслювалося, що влада в УНР нелижатиме лише класам працюючим - робітникам і селянам. Відносили до них і трудову інтелігенцію - вчителів та лікарів, робітників правлінських контор, але не всіх.
"Класи не трудові, експлоататорські, які живляться й роскошують з праці класів трудових, класи, які нищили край, руйнували господарство й одзначили своє правління жорстокостями й реакцією, не мають права голосу в порядкуванню державою".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більшовики заперечували наявність своїх військ в Україні
Директорія наголосила, що у міжнародних справах стоїть на грунті цілковитого нейтралітету і бажання мирного співжиття з народами всіх держав.
Володимир Винниченко та члени директорії намагалися встановити в Україні національний варіант радянської влади: "зруйнувати старий капіталістичний світ, на руїнах якого постане новий соціалістичний світопорядок". Натомість, пропаганда більшовиків виявилася сильнішою. Підсилило її і невиконання директорією своїх обіцянок.
Директорія УНР закликала українців до антигетьманського повстання 15 листопада 1918-го. Відповідні листівки з'явились на стінах київських будинків.
Повалення режиму готувалося задовго до події, але безпосереднім приводом до нього стала "Грамота про федерацію з небільшовицькою Росією" видана гетьманом Української держави Павлом Скоропадським 14 листопада.
Коментарі