В Мікенах німецький археолог Генріх Шліман 30 листопада 1876-го знайшов п'яту золоту поховальну маску - "Маска Агамемнона".
Зображений на масці володар правив Мікенами у XVI ст. до н. е. - за 400 років до описаних в "Іліаді" подій. Розкопки Генріх Шліман проводив у Мікенах - 90 км на південний захід від Афін, усередині кам'яного кургану. Шліман вірив, що там похований цар Агамемнон. Той, що за Гомеровою "Іліадою" захопив і спалив Трою. Шліман ножем перекопав 176 кв. м підлоги як вважалося "печі". На 25-й день натрапив на останки 15 осіб і золоті речі навколо них.
Найціннішою знахідкою була золота поховальна маска, що зображувала літнього бородатого чоловіка із закрученими догори кінчиками вусів. Генріх Шліман одразу назвав її "маскою Агамемнона".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У джунглях натрапили на старовинний храмовий комплекс
За п'ять років до того Шліман розкопав давню Трою на пагорбі Гіссарлик, що на північно-західному узбережжі Туреччини. Він вгадав місце. Знайдені золоті царські маски Шліман забрав із собою. А також понад 8 тис. знахідок із дорогоцінних металів та слонової кістки.
Половина знайденого за законом належала Туреччині. Щоб уникнути суду, Шліман заплатив туркам 50 тис. франків. Для порівняння: весільний подарунок обійшовся йому у 150 тис. Той скарб археолог подарував Берлінському музеєві давньої історії. "Троянське" золото Шлімана до 1945 року зберігалось у Берліні, а потім як трофей опинилось у Москві, в Музеї історії образотворчого мистецтва. 1997 року російська Держдума прийняла закон, згідно з яким скарб із Трої має залишатися в країні. А тим часом на золото Шлімана претендують німці, турки і греки.
Французький мандрівник Анрі Муо 22 січня 1861 року виявив в джунглях Камбоджі гігантський індуський храмовий комплекс Ангкор-Ват. Споруду, присвячену богу Вішну, звело у ХІІ столітті місцеве населення часів Кхмерської імперії за наказом правителя Сур'явармана.
Коментарі
1