Львівському музею "Тюрма на Лонцького" передали повстанський архів. Документи у бідоні знайшли у Самбірському районі на Львівщині.
У віднайденому архіві десятки документів, повідомляє "Гал-інфо".
Для збереження документи переклали фільтрувальним папером, який має витягнути із них зайву вологу. Потім їх помістять у морозильні камери, щоб виморозити папір. Волога, яка залишиться, кристалізується і розширить папір. Тоді документи можна буде розгортати.
"Коли ми проведемо усі маніпуляції, зможемо все відкрити і почати відчитувати їх. Документи можна відреставрувати. Нам траплялися матеріали і у набагато гіршому стані", - розповів директор музею Руслан Забілий.
У документах часто фігурує село Нижанковичі Старосамбірського району на Львівщині.
"В адміністрації ОУН були райони Нижанковичі та Меденичі. Це означає, що архів рівня надрайону. Ми встановимо за каталогами і структурою, до якого надрайону належали ці 2 райони, і будемо мати більше інформації", - розповів Забілий.
Архів складається із звітів, датованих 1946-1948 роками. Їх писали у звичайних шкільних зошитах.
Дослідників зацікавили списки загиблих повстанців, але зараз відкрити їх неможливо.
"Це дуже цікавий документ - "Список упавших. Репортажі". Іншими словами – це список загиблих із описом того, де і за яких обставин вони загинули. Також є список арештованих, але його теж наразі відкрити неможливо. В архіві є списки депортованих під час сумнозвісної операції "Захід" - "Реєстрація вивезених на Сибір родин". Вони у досить непоганому стані збереження. Є й робочий зошит зв'язкового, або референта пропаганди, він також потребує реставрації та консервації", - зазначив Забілий.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сталін в образі чорта: показали архіви ОУН 1940-х
В архіві міститься зібрана повстанцями інформація про тих, хто співпрацював із радянською владою. Є списки комсомольців, інформація про установи Дрогобицького району, про місцеву адміністрацію. Вказані прізвища і місячна платня у карбованцях. Збереглися листи повстанців.
"Це оригінальні документи - роздрукована переписка провідників. Зверніть увагу на звернення: "Друже Май!". Це, така собі, робоча переписка. Йому писав повстанець на псевдо "Артим". Датується вона 1947 роком", - розповів директор музею.
В архіві є документи радянського зразка: військові квитки, свідоцтво про народження, комсомольські квитки.
"Нашу увагу привернув один документ - комсомольський квиток із вкладеною у нього фотографією. На світлині чоловік у військовій радянській формі. Документ виданий на ім'я Богдана Площинського у лютому 1946-го. Потрібно пошукати це прізвище у списках комсомольців, які містяться у цьому архіві", - сказав Руслан Забілий.
Бідон із документами 1949-1952-х, де були списки репресованих українців, знайшли у Янівських лісах біля Львова. Папери пролежали у землі 66 років.
Коментарі