Поблизу міста єгипетського міста Розетта серед старої будівлі лейтенант П'єр-Франсуа Бушар 19 липня 1799-го знайшов незвичну плиту з ієрогліфами. Розшифрував тексти французький історик Жан-Франсуа Шампольйон. Розетський камінь зберігають у Британському музеї.
Вважають, що цей камінь висічений в елліністичний період в Єгипті. Його перевезли у ранньохристиянський період під час будівництва Форту Жюльєн поблизу містечка Розетта, неподалік від Александрії. Під час наполеонівської кампанії в Єгипті камінь знайшов французький лейтенант П'єр-Франсуа Бушар. Це був перший давньоєгипетський двомовний напис відновлений у наш час. Він викликав широкий суспільний інтерес. Розетський камінь став ключем до розшифрування єгипетських ієрогліфів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли календар ацтеків
Після відкриття каменю його відправили до Каїра, де за рік до того за наказом Наполеона відкрили Інститут Єгипту. Починаючи з 1802 року він доступний для широкого загалу в Британському музеї і є там найвідвідуванішим експонатом.
Верхній і середній написи зроблено давньоєгипетськими ієрогліфами і демотичним письмом (поширеним у тодішню епоху скорописом). Нижній напис зроблено однією з давньогрецьких мов — койне. На плиті зафіксована подяка жерців царю Єгипта Птолемею V Епіфану. До відкриття Розетського каменя і його подальшої розшифровки, стародавню єгипетську мову та писемність не розуміли. Цю здатність втратили ще до падіння Римської імперії.
Календар ацтеків знайшли 17 грудня 1790 року в Мексиці. На базальтовому диску діаметром 3,66 м вирізьблені зображеннями, які позначають роки і дні. У центральній частині - зображення бога Сонця Тонатіу. Його виготовили між 1502 і 1521 роками.
Коментарі