Біля Ваймара в Третьому Рейху нацисти 16 липня 1937-го відкрили концтабір Бухенвальд. За роки Другої світової війни він став одним з найстрашніших, після Освенцима, таборів смерті.
В Бухенвальді не було газових камер, однак щомісяця гинули тисячі в'язнів. Вони не витримували важкої праці, умов утримання, тортур і медичних експериментів. У таборі тестували вакцини проти тифу, проводили експерименти з визначення граничних доз отруєння алкалоїдами, ефективності бальзамів для лікування опіків.
Головний табір був огороджений колючим дротом та електричним парканом зі сторожовими баштами. Над входом – цинічний напис: "Кожному своє". Найжорстокішою у поводженні з в'язнями була Ільзе Кох, дружина коменданта табору, прозвана за свій садизм Бухенвальдською відьмою. Вона любила бити в'язнів батогом і колекціонувала різні побутові речі, зроблені з шкіри жертв своїх тортур. Мала абажури, виготовлені з людської шкіри.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські солдати натрапили на концтабір у лісі
За час існування концентраційного табору через нього пройшли понад 250 тис. осіб і 56 тис. загинули. Більшість загиблих – євреї та політичні в'язні, військовополонені, цигани та гомосексуалісти. Війська 3-ї армії США 11 квітня 1945 року звільнили в'язнів нацистського табору Бухенвальд.
У перші повоєнні роки в Бухенвальді був організований спецтабір №2 НКВД СРСР. Наприкінці 1950-х у НДР на місці колишнього концтабору відкрили меморіальний комплекс. Це був найбільший меморіальний комплекс на німецькій землі.
20 березня 1933 року в Дахау почав діяти перший концентраційний табір нацистської Німеччини. Це було місце, де практикували фізичні та психологічні покарання.
Табір був створений одразу після підпалу Рейхстагу – для ізоляції та знищення політичних противників партії. Був у повному підпорядкуванні СС. 29 квітня 1945 року табір Дахау було звільнено військами США.
Коментарі