8 грудня 1919 року Антанта визнала східним кордоном Польщі "лінію Керзона".
Цей кордон запропонував англійський лорд Джордж Керзон. Демаркаційна лінія для розмежування кордону між Польською республікою та РРФСР могла бути можливим варіантом перемир'я в Польсько-радянській війні 1920 року.
За цим планом українські етнічні землі Холмщини, Підляшшя, Лемківщини та Посяння відійшли Польщі.
"Лінія Керзона" не базувалася на жодних етнографічних дослідженнях. У ній не враховувалися етнічні й історичні обставин сусідства українців і поляків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Влада пообіцяла Галичині автономію
Після прийняття Антантою проєкт кордону відхилив радянський уряд через тимчасову перевагу в наступальних діях. Пізніше її відкинув польський уряд, оскільки ситуація змінилася на користь Польщі. В результаті "лінію Керзона" не враховували під час встановлення польсько-радянського кордону 1921-го.
До "лінії Керзона" повернулися під час Другої світової війни. Її використали на Ялтинській конференції для польсько-радянського кордону 16 серпня 1945 року.
Представники польського й українського урядів підписали протокол про встановлення демаркаційної лінії між Польщею та Українською Народною Республікою 7 листопада 1919-го в Ізяславі - тепер райцентр на Хмельниччині.
Коментарі
2