Щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам'яті жертв політичних репресій. Згадують жертв Великого терору проведеного радянською владою у 1937-1938 роках. Лише за одну ніч 19 травня 1938-го у Києві у в'язницях НКВД розстріляли 563 людини. Це була найкривавіша ніч у місті.
Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.
Розстріли проводилися на подвір'ях в'язниць, у підвалах НКВД або безпосередньо на місцях масових захоронень, повідомляє Український інститут національної пам'яті.
Почався Великий терор оперативним наказом НКВД СРСР № 00447 "Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів" від 30 липня 1937 року. Наявні накази і листування свідчать, що масові репресії готувалися заздалегідь. Наказом їх лише формалізували.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відкрили виставку про "Великий терор" в Україні
Протягом 1937-1938 на території УРСР засудили 198 918 осіб. Дві третини – до розстрілу. Решту - відправили до в`язниць і таборів.
Одним із найбільших масових поховань є Биківня в Києві. Встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян.
20 травня 2018 року на території Національного історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили" (Броварський проспект у Дніпровському районі м. Києва) вшанують пам'ять жертв політичних репресій.
З 11:00 по 12:00 пройде церемонія вшанування жертв політичних репресій за участі президента Петра Порошенка та інших високопосадовців. У 12:10 – 14:00 відбудеться міжконфесійний молебень за жертвами політичних репресій, мітинг-реквієм і виступ Національного хору імені Г. Г. Верьовки.
Коментарі