Історик і журналіст Сергій Павленко презентував у Чернігові нову книгу "Іван Мазепа. Прижиттєві зображення гетьмана та його наближених".
Робота присвячена 380-й річниці від дня народження Івана Мазепи. Він народився 20 березня 1639 року на хуторі Мазепинці в сучасному Білоцерківському районі Київської області, повідомляє Укрінформ.
"Це - книга-дискусія, у якій розглядається 38 прижиттєвих зображень гетьмана Мазепи - різного формату і різних стилів. Кожному присвячено розділ, у якому я аргументую, чому вважаю це зображення прижиттєвим", - розповів Павленко.
Близько 10 зображень гетьмана історик знайшов у Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської лаври. Там Мазепа представлений в образах апостолів і пророків. Уперше ці малюнки Павленко побачив, коли досліджував виданий у Лаврі каталог. Упізнавши з-поміж багатьох облич Мазепу та зо два десятки його близьких, пішов у храм з професійним фотографом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не діставали гармати і тонули човни - як пройшов останній бій на Чортомлику
Павленко переглядав стародруки, зокрема видані за часів Мазепи, аналізував, порівнював малюнки і, врешті-решт, виокремив ті, які вважає прижиттєвими.
У світі існує близько 400 портретів, гравюр та інших зображень гетьмана Мазепи. Однак більшість із них, каже дослідник, є плодом творчої фантазії художників.
12 прижиттєвих портретів Івана Мазепи знайшли українські історики. На них він не схожий на зображення на 10-гривневих купюрах та на ілюстрації у підручниках з історії.
Коментарі