Ексклюзиви
середа, 21 травня 2025 05:30

Влада захотіла докорінно змінити життя сіл

Влада захотіла докорінно змінити життя сіл
Наймані робітники працюють на маслобійні. Фото першої половини XX ст. Джерело: wikipedia

Постанову про ознаки куркульських господарств, до яких має застосовуватися Кодекс законів про працю, видали в СРСР 21 травня 1929 року. 6 вересня аналогічний документ ухвалили в Харкові – столиці УСРР.

До куркульських господарств зараховували ті, в яких господарі постійно використовували найману працю на полі, підприємствах або ж ручних промислах. Також ті, які мали власний млин, або ж маслобійню, круподерню, вовночесальню, шаповальню, сушарню для картоплі, плодів або городини, цегельню чи інші промислові установки, здавали в найм механічні сільськогосподарські машини, приміщення чи підприємства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Не штовхайтесь, будь ласка! Це вам не вісімнадцятий рік": як з'явилися радянські буржуї

Якщо люди торгували, жили з лихварства, торговельного посередництва, були служителями культу та мали інші "нетрудові" прибутки то їхнє господарство теж вважалося куркульським. Однак для цього розмір доходів такого господарства мав становити по 300 руб. на одну особу, але не менш як 1,5 тис. руб. на господарство.

Під такі ознаки можна було підігнати майже будь-якого селянина – заможного чи бідного. У часи колективізації з їх допомогою визначатимуть та ліквідовуватимуть "куркулів" та "куркульські" господарства.

4 лютого 1930-го в секретній інструкції Президії ЦВК СРСР наказувалося виселити найбагатших куркулів і напівпоміщиків у віддалені місцевості, а інших куркулів розселити в межах району, в якому проживали, але за межами колгоспних господарств. Їхню землю передавали колгоспам.

Чекісти розпочали операцію з розкуркулення у 29 округах УСРР 18 лютого 1930 року. Мали відібрати та передати державі найродючіші селянські господарства та "надлишкові" запаси продукції.

Заможних селян, яких вважали найбільшою загрозою для пролетарської диктатури, убивали, відправляли до Сибіру чи виселяли з власної землі.

До 10 березня каральні органи ОДПУ за допомогою партійного активу змогли виселити до 19,5 тис. господарств - близько 93 тис. осіб. Залучали до акції і місцевих жителів сіл, незаможних селян, розпалюючи ненависть всередині громади. Змушували дітей публічно зрікатися батьків-куркулів, обіцяючи не депортувати чи не виселяти.

Зараз ви читаєте новину «Влада захотіла докорінно змінити життя сіл». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути