Американський винахідник Томас Едісон продемонстрували публіці роботу лампи розжарювання 3 грудня 1879-го. Лампа з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу, могла неперервно горіти протягом 4 год.
Томас Едісон у 20 років вже створював винаходи, за які платили гроші. Винайшов фонограф – перший пристрій звукозапису і відтворення, удосконалив телефон і став всесвітньо знаменитим.
В обмін на право користуватися усіма його винаходами та патентами, спонсори дали винахіднику кредит на більш ніж $300 тис. Побудував власну лабораторію і найняв майстрів. Загорівся ідеєю створити безпечну і довговічну лампочку.
Щоб удосконалити лампу розжарювання Едісон провів більше 6 тис. експериментів з різноманітними матеріалами. Так намагався знайти потрібний для нитки розжарювання. Експериментував з шовком, папером, картоном, горіховою шкаралупою. Волокна японського бамбука найкраще підійшли.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уперше показали фільм тривалістю 16 секунд
Нарешті у жовтні 1879 року створив лампочку розжарювання з вугільною ниткою, що може безперервно світити 40 год. Щоб зробити пристрій популярним, приділяв увагу зручності та доступності комплектуючих. Винайшов гвинтовий цоколь, патрон, запобіжник, лічильник, вимикач, електрогенератор. Проте потрібне живлення з напругою 110 В. Електромереж в той час не було.
Тоді Едісон сконструював електричні генератори. 1882-го збудував першу в Нью-Йорку розподільну електричну підстанцію. Його завод випустив майже 50 тис. ламп із вугільною ниткою. Лампу називають одним із найбільших винаходів XIX ст.
До кінця життя Едісон мав 1093 патенти в США і ще близько 3 тис. у різних країнах світу. Помер 18 жовтня 1931 року від ускладнень цукрового діабету.
14 квітня 1894 року Томас Едісон уперше показав свій пристрій для перегляду фільмів, який назвав кінетоскопом. Кінопоказ влаштував у Нью-Йорку, і тривав він лише 16 сек. Фільм не проєктувався на екран, а для його перегляду необхідно було дивитись у спеціальний отвір.
Коментарі