Ексклюзиви
Середа, 09 січня 2013 15:07

Вік найдавнішого матраца становить 77 тисяч років
5

Фото: Фото: historic.ru

Південноафриканські і німецькі археологи виявили при розкопках в південноафриканській печері Сібуду найдавніший у світі матрац віком 77 тисяч років; вчені простежили за зміною традицій плетіння та використання "матраців" впродовж наступних 20 тисяч років і опублікували свої висновки в статті в журналі Science.

Лін Уедлі (Lyn Wadley) з університету Вітватерсранда в місті Йоганнесбург (ПАР) і його колеги відзначають, що наші давні предки ретельно вибирали інгредієнти для матраців: вони використовували траву, запах якої добре відлякував комах, і періодично замінювали зношені частини підстилки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поховання індіанців-попередників інків розкопали у Перу

Група Уедлі почала розкопки в печері Сібуду ще в 1998 році. Вона знаходиться приблизно за 40 кілометрів від Дурбана, в північній частині провінції Квазулу-Наталь, за останні десять років печера набула популярності серед археологів - тут було знайдено безліч знарядь праці і скам'янілостей, які належать до середнього кам'яного віку.

У березні археологи виявили в Сібуду 15 шарів породи, в яких збереглися скам'янілі залишки рослинності - листя, стебел й інших частин рослин. Як відзначають вчені, залишки рослин були розташовані досить щільно і впорядковано, що вказує на рукотворний характер скам'янілостей.

Штучне походження матраців підтверджується тим, що всередині кожного шару зеленої підстилки вчені знаходили безліч обгорілих фрагментів кісток і оброблених каменів. Уедлі і його колеги проаналізували структуру і рослинний склад цих матраців за допомогою скануючого електронного мікроскопа.

Дно матраца було вкрите стеблами меч-трави (Cladium sp.), очерету та трави з роду ситників (Juncus sp). Ці рослини зустрічаються тільки у вологих і добре освітлених умовах і не можуть рости в сухій і темній печері. Сліди глини в залишках матраца говорять про те, що його вміст стародавні люди добували на березі сусідньої річки Утонгаті.

Поверхня матраца була вкрита листям рослини із сімейства лаврових Cryptocarya woodii, чий запах відлякував комах. Очевидно, таке покриття дозволяло нашим давнім родичам не турбуватися про комарів та інших кровосисних членистоногих.

Наступні шари збереглися набагато гірше, тому що вони складаються в основному з попелу. Як припускають дослідники, жителі печери Сібуду почали регулярно спалювати використані матраци приблизно 73 тисячі років тому. Втім, і сучасні південноафриканські аборигени часто спалюють свої матраци, щоб позбутися від паразитів, яких не відлякує запах інсектицидів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стародавній грецький ринок відкриють для сучасних торговців

Через 15 тисяч років стародавні люди почали частіше міняти свої підстилки - вчені нарахували 37 окремих "матраців" у відкладеннях, що сформувалися 59-58 тисяч років тому. Крім того, африканські кроманьйонці почали регулярно розсипати попіл на підлозі печери до виготовлення нового матраца. Вчені пов'язують велику кількість шарів з тим, що в цей час почався "бум народжуваності" середнього кам'яного віку, через що печера Сібуду була практично завжди заселена.

"Відбір листя, який явно виробляли древні люди, вказує на те, що мешканці печери Сібуду добре знали рослини, які оточують їх стоянку, і усвідомлювали їх лікувальні властивості. Лікувальні трави й інсектициди віком в 77 тисяч років значно розширюють наше розуміння того, як мислила та діяла давня людина", - завершив Уедлі.

Зараз ви читаєте новину «Вік найдавнішого матраца становить 77 тисяч років». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 677
Голосування Хто виграє футбольне Євро-2020/21?
  • 1) Франція
  • 2) Іспанія
  • 3) Німеччина
  • 4) Англія
  • 5) Італія
  • 6) Португалія
  • 7) Бельгія
  • 8) Нідерланди
  • 9) інша збірна
Переглянути