У Запоріжжі закінчують реставрацію козацької чайки. Її готують для показу відвідувачам Музею судноплавства.
Бойовий корабель запорізьких козаків можна буде побачити своїми очима в експозиції музею після відкриття нового туристичного сезону.
Цей корабель брав участь у російсько-турецькій війні 1735-1739 років і затонув скоріше всього навесні 1739 року. Тут на Дніпрі була ціла флотилія таких суден. Восени 1738 року після боїв з турками флотилія повернулася зимувати на Хортицю. Моряки в поході захворіли на чуму, багато хто помер. Стежити за кораблями було нікому, їхні борти розчавив лід і вони затонули, пише "Сегодня".
Козацька чайка - це грізний бойовий корабель з чотирма гарматами, розрахований на півсотні бійців. Археологам довелося збирати його буквально по дошках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Козаки перемогли турецьке військо, втративши 50 чоловік
На двісті років молодшим за чайку є козацький байдак. Це баржа, яка перевозила вантажі. Побудували його в ХІХ ст. за старовинною козацькою технологією ХV ст. Унікальний байдак зроблено без єдиного цвяха.
"Все зібрано на дереві, на дерев'яних шипах. З корчів зроблено ребра корабля - несучу конструкцію", – розповів реставратор заповідника "Хортиця" Андрій Денисенко.
Козаки пускали байдак за течією з вантажем. Завантажений байдак плив, а назад його тягнули люди уздовж Дніпра вгору за течією, як на картині "Бурлаки на Волзі ", кажуть музейники.
Реставратори в роботі застосовують особливу технологію. Щоб запобігти руйнуванню, артефакти просочують полімерами,
Найцінніший експонат музею – семиметровий човен, видовбаний у стовбурі дуба, ще не показують відвідувачам. Йому не менше півтори тисячі років. Ця знахідка підтверджує – стародавні жителі Хортиці були досвідченими мореплавцями. Недарма запорізьких козаків в ХVІ ст. знали як досвідчених і небезпечних морських піратів.
У районі Хортиці під водою лежать ще кілька стародавніх кораблів. Влітку археологи продовжать дослідження.
Унікальний човен часів Київської Русі намагаються зберегти на Волині. На ньому вже почали з'являтися ознаки ерозії.
Науковці запевняють, це єдиний плавзасіб ХІІІ ст. у Східній Європі, що так зберігся.
Три роки тому його випадково виявили в річці. Шведи пропонували за нього €100 тис. Але в селищі Маневичі вирішили, що знахідка має залишитись у них. Поки що човен припадає пилом на пилорамі місцевого підприємця і науковці вже помітили руйнування.
Коментарі