Ексклюзиви
Понеділок, 18 листопада 2019 12:39

Видали постанову, яка обмежить життя селян

Видали постанову, яка обмежить життя селян
Перші 6 сіл в Україні були занесені на "чорну дошку" 6 грудня 1932-го Фото: twitter.com/falledlenin

18 листопада 1932-го ЦК Компартії України видав постанову "Про заходи по посиленню хлібозаготівель". Документ вперше затвердив заходи, пов'язані із занесенням господарств на "чорні дошки".

Назва репресії походила від способу відзначення передових та відстаючих сільських господарств в період Голодомору 1932-33 років. Села чи колгоспи, які виконували "норми" заготівель заносили на "червону дошку", а ті, що не могли - на чорну.

Голодні села, які потрапляли у список опинялися в повній соціальній ізоляції, їх блокували спецзагони. У населення вилучали промислові товари й припиняли завезення нових, забороняли будь-яку торгівлю. Також, дотерміново стягували всі заборгованності, вилучали хліб, виданий колгоспникам та м'ясний натурштраф. Заохочували тих, хто "виявляв крадіїв та сприяв поверненню викраденого хліба" - у таких людей його не відбирали.

Органи влади зобов'язали "негайно заборонити будь-які витрати всіх натуральних фондів, створених в колгоспах, повністю припинити видачу будь-яких натуравансів у всіх колгоспах, що незадовільно вико­нують план хлібозаготівель".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 100 років тому ми вже домовлялися з Росією. Це закінчилося Голодомором - Парубій нагадав Зе-команді уроки історії

Інститут "чорних дошок" існував винятково на землях заселених українцями. Окрім УРСР охопив Поволжя, Кубань, Донщину. Під нього підпала більшість українських сіл охоплених Голодомором.

Сама постанова підпадає під положення конвенції ООН про запобігання злочину геноциду від 9 грудня 1948-го про "навмисне створення для якої-небудь групи життєвих умов, які розраховані на її повне або часткове фізичне знищення".

Постанову уряду СРСР "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації" прийняли 7 серпня 1932-го. У народі її знали під назвою закон "про п'ять колосків". Документ написав особисто Сталін із метою "подолання саботажу та кризи хлібозаготівель". Згідно з ним, у СРСР до 1940-го засудили понад 180 тис. людей.

Зараз ви читаєте новину «Видали постанову, яка обмежить життя селян». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 978
Голосування Чим закінчиться зустріч Зеленського і Путіна?
  • Нічим. Все залишиться, як є
  • Україна піде на поступки Росії
  • Путіна переконають зупинити війну
  • Зеленський погодиться вписати особливий статус Донбасу у Конституцію
  • Президент зрозуміє, що з Путіним домовитись нереально. На Донбасі почнуть будувати стіну
  • Домовляться про газ, але не про Донбас
Переглянути
Погода