Французькі лікарі Альбер Кальмет і Каміль Герен зробили новонародженій дитині перше протитуберкульозне щеплення 18 липня 1921 року. Вакцину виготовили зі штаму ослабленої живої коров'ячої туберкульозної палички. Отримала назву за іменами її винахідників - Бацила Кальметта-Герена - лат. BCG.
У Німеччині через цю вакцину виник скандал. 240 новонароджених були щеплені нею в 10-денному віці. Всі вони захворіли на туберкульоз, 77 - померли. Розслідування показало, що вакцина була заражена вірулентним штамом, який зберігався в тому ж інкубаторі. Вина покладена на директора лікарні. Його засудили до 2 років позбавлення волі за недбалість.
Мікробіолог Альбер Кальметт і ветеринар Каміль Герен працювали в Інституті Пастера в Ліллі у Франції. Їх робота охоплювала отримання культур туберкульозної палички і дослідження різних поживних середовищ. Отриманий препарат тестувався на коровах, а потім на новонародженій дитині у паризькій клініці Шаріте.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Художник без медичної освіти розробив вакцину від сказу
У 1925 році Кальметт передав в Москву штамм BCG. В СРСР почалося експериментальне та клінічне вивчення вакцини. Через 3 роки зясували, що вакцинація ефективна: смертність від туберкульозу в групах вакцинованих дітей була меншою, ніж серед не вакцинованих. У 1928 році рекомендовано вакцинувати BCG новонароджених.
Масово протитуберкульозна вакцинація стала застосовуватись лише після Другої Світової війни. Незважаючи на різке скорочення кількості хворих на туберкульоз, хвороба так і не була подолана остаточно і досі.
Француз Луї Пастер 6 липня 1885 року провів першу успішну вакцинацію людини від сказу. Врятував життя 9-літньому Жозефу Мейстеру, якого вкусив скажений пес.
Коментарі